Meso se začini, stavi u crijevo i potom suši ili dimi.
Popularan je u balkanskim zemljama, Turskoj i drugim područjima Bliskog istoka, gdje se često konzumira kao užina, u sendvičima ili kao dodatak raznim jelima. Zbog začina sudžuk ima karakterističan, pikantan i bogat okus, a može biti mekan ili čvrst, ovisno o načinu pripreme.
Naziv potječe od turske riječi “sucuk”, koja se koristi za označavanje suhomesnatog proizvoda sličnog kobasicama. Naziv vjerojatno korijene ima i u arapskoj riječi “sujūq”, koja također označava kobasicu ili suhomesnati proizvod.
Kako se koristi sudžuk u kulinarstvu?
Sudžuk je vrlo svestran u kuhinji i može se koristiti na različite načine. Zbog pikantnog i bogatog okusa često se dodaje raznim jelima, a najčešće se konzumira kao užina, narezan na tanke ploške, uz sir, masline i kruh, ili u sendviču.
On daje duboki okus varivima i juhama, a dodaje se u početnoj fazi kuhanja, često s povrćem i mesom, čime obogaćuje juhu ili varivo. Na primjer, može biti dio variva s lećom, grahom ili povrćem, a može se i ispeći na roštilju ili u pećnici, u kombinaciji s povrćem, krumpirom ili jajima.
Sudžuk se odlično slaže s jajima, u omletu, a često se koristi kao nadjev za pizzu ili pitu. Osim toga, može se dodati i u umake za tjesteninu, čime obogaćuje okus umaka.
Tradicionalna jela sa sudžukom
Jedno od najpopularnijih turskih jela za doručak jesu jaja sa sudžukom. Sudžuk se preprži u tavi, a zatim se dodaju jaja koja se peku zajedno s njim. Jelo je jednostavno, ali vrlo ukusno i često se poslužuje uz kruh. Osim toga, sudžuk se nerijetko dodaje i na tursku pizzu, lahmacun.
Sudžuk se može koristiti i kao dodatak simitu, popularnom turskom okruglom pecivu sa sezamom koje se često poslužuje kao užina ili doručak, a dodaje se i u pide, tursku pitu koja se priprema od tanke kore nadjevene raznim sastojcima – povrćem, sirom, začinima, pa i sudžukom.
Uz to, sudžuk se može koristiti kao dio u pripremi kebaba. Iako se za kebab obično koristi mljeveno meso, sudžuk se može narezati na male komade i dodati u mješavinu mesa, čime se obogaćuje okus jela.