Život

Stomačni virus hara,doktorica objasnila gdje pravimo greške, pa bolest traje duže: "U našim ustima ima više bakterija, nego u WC-u i važno je da ovo znamo" 

FOTO: ILUSTRACIJA/PEXELS
FOTO: ILUSTRACIJA/PEXELS

Stomačne tegobe, dijareja i povraćanje su najčešći problemi u toku ljeta. Iako se uvijek sumnja na stomačni virus koji je prisutan u ovom dijelu godine, nerijetko su zdravstveni problemi izazvani zbog pada imuniteta, neadekvatne ishrane, ali zbog stresa. 

Biserka Obradović, specijalista opšte prakse u Domu zdravlja Jedro u Srbiji, za Žena.rs navodi da postoji preko 60 vrsta adeno virusa koji izazivaju stomačne tegobe u ovom periodu godine. 

“Mogu da izazovu stomačne tegobe ili bol u grlu sa povišenom temperaturom čiji simptomi podsjećaju na blaži oblik gripe. To je u našem narodu poznato kao prehlada. Zaboravili smo da u ovom periodu godine imamo tonu svježeg voća i povrća, a sjetimo se da ih konzumiramo tek kad dođe loše vrijeme. Imunitet se gradi i održava tokom cijele godine. Veliki broj ljudi tokom ljeta je bio skloniji konzumiranju energetskih napitaka i kafa, a to je za organizam dodatna borba sa toksinima pored uobičajnih bakterija i virusa”, objašnjava Biserka Obradović. 

Kada je stomačni virus u pitanju na listi prioriteta je održavanje higijene usta. Naša sagovornica kaže da je češće ispiranje usta i pranje zuba najbolja prevencija. 

“Mi u našim ustima imamo više bakterija nego u kupatilu. Ima i dobrih i patogenih, ali osnovna stvar je čistoća usta. Stomačne tegobe se javljaju jer imunitet opadne zbog nepravilne ishrane i manjka fizičke aktivnosti. Fizička aktivnost je najbolji lijek za sve”, dodaje Biserka Obradović. 

Kada dođe do problema sa stomakom (dijareja ili povraćanje) proces liječenja može da traje duže samo zbog neadekvatnog liječenja. 

“Sve zavisi od načina liječenja. Najveći udio u liječenju stomačnog virusa je ishrana. Osnovna stvar je dijetalna hrana. Izbaciti mlijeko i mliječne proizovde, svježe voće i povrće. Dok traje dijareja – riža, dvopek i bareno povrće je najbolje rješenje. Kada se dijareja primiri onda uvoditi supice iz kese, banane, pečenu jabuku, barenu piletinu i ribu, nikako prženo. Jer mi smo i dalje pod upalom, takva hrana je kao so na ranu i samo bismo uznemirli dodatno digestivni trakt. 

U slučaju povraćanja voditi računa i hidriranju organizma i kako unositi tečnost. 

“Sve dok se hrana povraća ne koristiti lijekove koji umiruju probleme jer ćemo uslovno rečeno zatrovanu hranu prebaciti u crijeva, a onda izazvati dijareju. Tek kad izbacimo hranu koja pravi problem onda uvesti lijekove. Tečnost unositi na kaščicu i to jedna kaščica tečnosti na 10 minuta. Probiotici su obavezni i ne možete se predozirati. Možete ih koristiti tokom cijele godine i crijeva će vam biti zahvalna. Probioticima dodajemo samo dobre bakterije stomaku koje su mu potrebne, zaključuje doktorica.