Magazin

Što je FAFO odgoj? Roditeljski stil po kojem se djeca trebaju suočiti s posljedicama, čak i ako su bolne

Pristalice FAFO odgoja smatraju da djeca trebaju sama iskusti prirodne posljedice svog ponašanja. Saznajte koje su prednosti, a koje mane ovog roditeljskog stila.

FOTO: PEXELS
FOTO: PEXELS

Kylie Kelce je nedavno u svom podcastu podijelila da podržava specifičan stil roditeljstva koji je izazvao određene kontroverze. Majka četvero djece i supruga umirovljenog igrača NFL-a Jasona Kelcea objasnila je da je naišla na izraz FAFO (“fu*k around find out” u prijevodu “zaje*avaj i saznaj”) na objavi na Instagramu. Kroz ovaj pristup djeca iskuse prirodne posljedice svojih postupaka bez previše uplitanja. 

Također je to viralni trend na društvenim mrežama, a brojne mame na TikToku su istaknule kako dopuštaju mališanu da zagrize u ljutu čili papričicu, sve u ime samostalnog snalaženja. Neke od ovih majki tvrde da moraju biti malo “luđe” nego njihova djeca.

Jedna je čak pokazala svom sinu vrata kad joj je on rekao da je ljut jer mu ne dopušta da spava u njezinom krevetu.

“Želiš ići kod nekog drugog? Vidimo se”, ona mu odgovara. Unatoč suzama i ispadu bijesa, komentari ispod objave uglavnom su pozitivni: “Dobar posao! Bravo! Da, mama!”

Brojni roditelji su se našli u sličnim situacijama. Primjerice, vaše dobro, neovisno dijete ističe da ne treba kapu iako je vani -10 Celzijevih stupnjeva. To obično rezultira roditeljskim molbama i prijetnjama. Međutim, možda je ponekad dovoljno pustiti dijete da mu bude hladno te tako nauči lekciju. 

Upravo u to vjeruju pristalice FAFO-a, dijete se treba suočiti s posljedicama, čak i ako su neugodne ili bolne kako bi učilo i raslo. 

Klinička psihologinja iz Ujedinjenog Kraljevstva Elina Telford slaže se da ovaj pristup podržava mozak u učenju, stvarajući prilike za otpornost, neovisnost i rješavanje problema. Ipak, mnogim roditeljima to zvuči zastrašujuće, opasno i pomalo zlobno. Što je s malom djecom koja ne mogu previdjeti uzrok i posljedicu? A što je s rezultatima koji nisu odmah vidljivi? Želimo li zaista da naša djeca uče stvari na teži način i da budu izložena mogućoj šteti? 

Stručnjaci kažu da postoje i prednosti i mane ovog roditeljskog stila. 

Prednosti i mane FAFO odgoja

“Čini se da je FAFO roditeljstvo proizašlo iz sukoba helikopter roditeljstvo i nježnog roditeljstva”, objasnio je Sean O’Neill, licencirani bračni i obiteljski terapeut sa sjedištem u Los Angelesu, za HuffPost.

“Iako se nježno roditeljstvo usredotočuje na empatiju i povezanost, često mu nedostaje osobne odgovornosti. FAFO popunjava tu prazninu dopuštajući djeci da preuzmu više odgovornosti, a istovremeno ih uči samostalnosti”, dodaje.

Djeca trebaju moći izaći u svijet i istraživati samostalno, ali im je potrebno i sigurno mjesto gdje se mogu vratiti kad se uplaše, osjete preopterećenost ili umor, dodala je Trisha Sanders, licencirana klinička socijalna radnica i vlasnica Wholefamily Therapy and Wellness u New Jerseyju.

“Osjećaj kompetencije postiže se kad djeca mogu sama isprobati stvari, u kombinaciji s time da roditelji pokazuju ljubaznost kad naprave pogreške i pomažu kad se to zatraži. Nedostatak se može pojaviti kad dijete ne dobije odgovarajuću podršku roditelja nakon što pogriješe i ne mogu shvatiti zašto”, dodala je.

FAFO roditeljstvo može biti teško za mame i tate koji su skloni anksioznosti.

“Može biti teško znati kako dopustiti da se nešto nepovoljno dogodi vašem djetetu”, naveo je trener za osnaživanje djece Mark Papadas.

Mnogi roditelji “štite” svoju djecu od svih negativnih postupaka ili posljedica. Ali razmislite o svom životu. Koje su životne lekcije imale najveći utjecaj na vas: Ono što ste naučili iz vlastitog iskustva ili nešto što vam je neko rekao?

Pročitajte još

Želite isprobati FAFO roditeljstvo? 

Najbolja strategija je polako se uključiti. 

“Počnite u malom opsegu, dajući jednostavne mogućnosti i omogućujući djetetu da suoči s minimalnim posljedicama, poput odluke da ne nosi kabanicu i naknadno se smoči”, savjetovao je O’Neill. 

“Roditelji trebaju objasniti rizike i povući se kako bi dijete samo upravljalo stvarima”, dodao je. 

Ideja je raditi manje, ali ne i isključiti se. Budite jasni u svojim očekivanjima, komunicirajte potencijalne ishode i otpustite kad je sigurno. 

“FAFO može biti pametna tehnika ako je uravnotežena emocionalnom dostupnošću i vodstvom”, rekla je Eden Garcia-Balis, licencirana bračna i obiteljska terapeutkinja sa sjedištem u Los Angelesu.