“Želja je da europski put bude pitanje svih pitanja u iduća tri mjeseca što možemo uraditikroz Vijeće ministara, Parlament da bi ovo što smo pričali kao optimistično bilo moguće realizirati. Ja sam opet optimističan, drugog puta nemamo, morat ćemo sjediti i razgovarati. S partnerima sam pojedinačno razgovarao u posljednjih mjesec dana intenzivno”, kazao je Dragan Čović.
Smatra kako sada treba ostaviti lokalne izbore po strani i sve što je izrečeno prethodnih mjeseci te nastaviti raditi.
“Vidjeli ste, svi slave, svi su pobjednici ovih lokalnih izbora, pa idemo dalje slaviti i više se time ne baviti. Idemo živjeti život. A život je naš mađarsko predsjedanje i otvaranje do kraja vrata. I one zakone koji su ostali po strani oko kojih ćemo se nadmudrivati i dalje, stavit ćemo na dnevni red. I VSTV i Zakon o sudu, Izborni zakon i da ne pričamo dalje. To je naš imperativ u našemu radu. I to je ono na što ću ja svoju energiju koliko imam i dalje prenosti na svoje kolege, a koliko uspješno, vidjet ćemo“, kazao je Čović.
Što se tiče lokalnih izbora, Čović je ponovio zadovoljstvo ostvarenim rezultatima stranke. Dok je po pitanju Grada Mostara naveo kako će hrvatske stranke sigurno dati gradonačelnika, ali i da se SDA ne može izbaciti iz vlasti s obzirom na Statut Grada i Izborni zakon. Ipak, postoji problem s preračunavanjem mandata.
“Ne postoji niti jedna osoba danas koja može kazati će se preračunati mandati u Gradu Mostaru jer kvota maksimalna je 15. Danas tri hrvatske stranke imaju 20, je li me razumijete, ne može s imati više od 15? Minimalna kvota je četiri, tko će popuniti ta četiri predstavnika srpskog naroda. To su kalkulacije koje nisu nigdje precizno definirane. To je također stvar koja će se morati vrlo precizno definirati ugraditi u ove izmjene Izbornog zakona. Ne da to bude dobra volja neke analitike, nego da se unaprijed zna kako se dijele mandati“, kazao je.
Podsjetimo, „Slobodna Bosna“ pisala je o mogućem raspletu kada je u pitanju izbor gradonačelnika Mostara i većine u Gradskom vijeću.
Na pitanje što je najviše doprinijelo rezultatu Čovićevog HDZ-a, politički analitičar Faruk Kajtaz za „Slobodnu Bosnu“ je kazao:
-Kratko-jasno…stranačka mašinerija HDZ-a i slab odaziv birača u Mostaru – generalno. Kao i dosadna kampanja, koja se nije ticala pravih pitanja i političkih borbi za glasove. Kada je politička scena Mostara na „autopilotu“ i bez jasne strategije, a opozicija/oporba se zadovoljava plasiranjem tračeva i memova po društvenim mrežama – onda dominira stranka, koja ima svoje ljude na terenu, koji opet znaju ljude, koji mogu izvuči birače na biračka mjesta. HDZ BiH nije ponudio ništa novo ili bolje, već je radio ono što najbolje zna – igrao na kartu „ugroženih nacionalnih interesa“ i potrebe za zajedničkim djelovanjem.
Kajtaz je komentirao i rezultate koje su ostvarile stranke Trojke u Mostaru.
-Oni su najveći izborni gubitnici! To baš i nije neko iznenađenje, ali strašno čudi lošiji izborni rezultat SDP-a, koji je komotno mogao izaći na izbore bez nepotrebnog balasta u obliku Koalicije „Trojka“. SDP nije znao iskoristiti „slobodan prostor“ u nekim izbornim jedinicama Mostara, a ta tzv. građanska opozicija je u nekima od njih bila konkurencija jedna drugoj!? Iako je politička logika sugerirala potrebu dogovora. SDP je imao i loše izborne liste, te je kao i SDA baš pred izbore „puklo“ u vrhu stranke. Odluče li se na „malu koaliciju“ sa hrvatskim blokom mislim da će biti na putu potpune marginalizacije, kao što je to već sudbina Naše stranke, nakon skandala sa izborom Marija Kordića za gradonačelnika Mostara.
Nikakvih velikih promjena neće biti, osim što će HDZ BiH biti još odlučniji da provede u Mostaru ono što je naumio. Biće puno priče oko usvajanja Satuta grada, ali će opet biti dosta natezanja i igranja procedurama. Puno toga će zavisiti od odluke HDZ-a koga će izabrat za partnera u izvršnoj vlasti. Bude li preglasavanja oko predsjednika Gradskog vijeća biće i puno nesuglasica oko pitanja za koje treba dvotrećinska većina u Vijeću. Ostalo će ići kako je i išlo… jedan korak naprijed…dva nazad, kazao je Kajtaz za “Slobodnu Bosnu”.