Objavu revizorskog izvještaja o najvažnijim nalazima i preporukama Ureda za reviziju institucije u FBiH za 2023/2024. godinu, dan prije no što je Dom naroda Parlamenta FBiH potvrdio nešto ranije donesenu kontroverznu odluku o njegovom nasljedniku, sada već bivši generalni revizor Dževad Nekić, iskoristio je da podsjeti (ili upozori?) na značaj nezavisnosti za profesionalan rad revizora i njihovo obavljanje povjerene im društvene zadaće.
Osim u “Riječi generalnog revizora”, u uvodu Izvještaja, u kome naglašava “Najvećim dostignućem smatramo to što smo, uprkos mnogim izazovima okruženja, uspjeli očuvati nezavisnost od onih koje revidiramo.”, na samoj naslovnici Izvještaja, citiran je izvod iz Limske deklaracije INTOSAI-a: “Vrhovne revizijske institucije mogu postići svoje ciljeve objektivno i efikasno samo ako su nezavisne od subjekata revizije i zaštićene od vanjskog uticaja.”. A citirana je i rezolucija 9/3 Konferencije država članica Konvencije Ujedinjenih nacija protiv korupcije. U nastavku prenosimo uvodnu riječ generalnog revizora, koji se od svog mandata oprostio još jednim rekordom – dosad najvećim brojem realizovanih finansijskih revizija, uz zadržavanje ugleda Ureda kao najkritičnije revizorske institucije u BiH (sa svega 8% institucija sa pozitivnom ocjenom za obje komponente finansijske revizije).
Njegovu uvodnu riječ prenosimo u cjelosti:
Godišnji izvještaj o najvažnijim nalazima i preporukama Ureda za reviziju za 2023/2024. sublimira ključna zapažanja financijskih revizija i revizija učinka iz prethodnog revizijskog ciklusa.
Ovo je plod zajedničkog rada i naše ustrajnosti da pružimo objektivne informacije o tome da li se javnim resursima u protekloj godini upravljalo odgovorno, u skladu sa zakonima, te transparentno, ekonomično i efikasno. Ljestvicu kvaliteta i kvantiteta još jednom smo podigli, a rezultat su visokokvalitetni revizorski izvještaji koji pokrivaju Federaciju BiH i razne oblasti važne za građane i građanke.
Realizirano je 107 financijskih revizija za 2023. godinu subjekata čiji su ukupni financijski proračuni i planovi iznosili preko 18 milijardi KM. Proveli smo i 16 revizija praćenja postupanja po ranije danim preporukama, čime smo obuhvatili subjekte koje ne revidiramo svake godine, a kod kojih su utvrđene značajne nepravilnosti u ranijem periodu.
Fokus revizija bio je na institucijama i poduzećima od značaja za naše građane, kao što su domovi zdravlja i bolnice, zavodi zdravstvenog osiguranja, službe za zapošljavanje, željeznice, pošte, kao i na subjektima važnim za ekonomski rast i razvoj Federacije BiH.
Provedenim revizijama učinka ispitali smo učinkovitost nadležnih institucija u oblastima poljoprivrede, inkluzivnog obrazovanja, usluga u lokalnoj upravi, drugostepenog postupanja po žalbama i dr. Posebnu pažnju posvetili smo UN-ovoj Agendi 2030, te smo ispitali efikasnost nadležnih institucija na implementaciji Ciljeva održivog razvoja.
Kao vrhovna revizijska institucija ukazali smo na nepoštovanje zakona i kreiranje ambijenta u kojem se stvara neefikasnost i rasipanje javnog novca, čije posljedice u konačnici trpe građani. Sada su na potezu nadležne institucije, koje trebaju realizirati revizorske preporuke i unaprijediti rad kako bi istinski služile svojim građanima i time opravdale svrhu svog postojanja.
Postignuti rezultati odraz su naše posvećenosti, profesionalnosti i timskog rada. Predanim radom zaslužili smo poštovanje građana i ponosno nosimo titulu institucije kojoj se vjeruje. Najvećim dostignućem smatramo to što smo, uprkos mnogim izazovima okruženja, uspjeli očuvati nezavisnost od onih koje revidiramo.
Nezavisan, jak i kredibilan Ured za reviziju ostavljamo u zalog onima koji dolaze. Njegova uloga u jačanju odgovornosti i transparentnosti javnog sektora stvara trajne koristi za društvo, pa je na budućim generacijama da nastave put koji su zacrtali prethodnici, gradeći temelje vrijednosti i znanja.
Non desistas, non exieris – Nikada ne odustaj, nikad se ne predaj.
Generalni revizor Dževad Nekić, mr. ecc. sc.