Magazin

Šta jesti, a šta izbjegavati kada dojite

Majčinstvo je jedno od najviše dragocjenih dijelova života, ali jednako tako može predstavljati pravu muku. Savjeti obično u ovom periodu, posebice kod prvorotkinja, stižu sa svih strana od kojih su tek neki zaista i korisni.

FOTO: MAMAKLIK
FOTO: MAMAKLIK

Za vrijeme trudnoće su majke već mogle mnogo naučiti o tome što im odgovara, kako njihova beba reagira, no tek je život nakon poroda nešto na što vas nitko ne može pripremiti.

Jedno od najvećih briga nakon trudnoće je o to šta jesti kada dojite ili koja je najbolja hrana za dojilje. Također, neke zanima i što biste zapravo trebali izbjegavati jesti u tim mjesecima. Iako smo svi različiti i ti odgovori mogu varirati, ipak postoje neke namirnice koje će biti bolje za majku i dijete, ali i neke koje bi bilo pametno izbjegavati.

Prehrana dojilja treba sadržavati brojne hranjive tvari koje će bebu kroz mlijeko činiti jakom i otpornom na bakterije i viruse. U periodu nakon poroda su blizak susret s majkom koža na kožu te dojenje – neki od načina kako održati snažan imunitet kod djeteta.

Hrana za dojilje – što trebam i smijem jesti?

Nerijetko ćete kod traženja hrane za dojilje dobiti odgovor da jedete ono što vam odgovara i da jedete dok god imate apetit. To nije daleko od istine, no kod nekih stvari ipak treba biti oprezan. Na popisu hrane trebaju se naći nutritivno bogate namirnice koje će davati dovoljno energije, vitamina i vlakana i majci i djetetu.

Hrana za dojilje treba biti raznolika te se kroz dan treba unijeti dostatna količina različitih namirnica. Prehrana treba uključivati barem pet obroka dnevno te treba biti uravnotežena. Uravnotežena prehrana znači da ne unosite jednu skupinu namirnica više od druge, primjerice previše ugljikohidrata ili vlakana. Svega bi trebalo biti dovoljno jer će na taj način metabolizam majke i djeteta najbolje funkcionirati.

Iako se možda ne čini tako na prvu, hrana za dojilje nije ništa posebno, samo zahtjeva da unosite dovoljno hranjivih tvari. Ovo su neki od savjeta kako bi ona trebala izgledati:

– barem pet obroka dnevno koji sadrže sve skupine namirnica

– što manji unos rafiniranog šećera i prerađene hrane

– kod peciva i kruha su bolja opcija žitarice od punog i integralnog zrna

– povremeno pojačajte unos vlakana zbog lakšeg obavljanja velike nužde

– preporučuje se dvije porcije riba tjedno, ali ne više od toga

– unosite dovoljno mesnih, mliječnih i biljnih proteina svakog dana

– smije se jesti veganska i vegetarijanska hrana no u tom slučaju nadomjestite proteine iz drugih izvora

– kroz dan pijte dovoljno tekućine uz juhe, mlijeko, čaj i druge

Hrana dojilja tek u malim količinama može doći do bebe kroz majčino mlijeko. Ako brinete oko toga da to što jedete utječe na razvoj vašeg djeteta, savjetujte se s liječnikom.

Smijem li uzimati vitamine dok dojim?

Za vrijeme dojenja dio prehrane dojilja mogu biti i suplementi, odnosno dodaci prehrani u obliku vitamina. Nakon poroda se tijelo iscrpljuje i potrebno mu je vremena za oporavak, a slično tijelu čini i dojenje. Svim ljudima se, posebice dojiljama, preporučuje uzimanje dodatka vitamina D.

Većina naše tjelesne potrebe za vitaminom D dolazi od sunca, no ako ste nakon poroda više zatvoreni, nije loše vratiti manjak kroz dodatke prehrani. Ovaj vitamin važan nam je za zdravlje kostiju, zdravu probavu, snažan imunosni sustav, zdravlje kože, kvalitetniji san i još mnogo toga.

Kod odabira suplementa pripazite imaju li u sebi i druge sastojke koji bi vam mogli škoditi, poput dodanih umjetnih šećera koji mogu izazvati glavobolje i slično.

Hrana za dojilje i što izbjegavati

Majčino mlijeko treba biti hranjivo, bogato vitaminima i sadržavati što više nutrijenata za bebu. Iako prehrana dojilja nema direktan utjecaj na mlijeko, istraživanja su pokazala da postoji utjecaj konzumirane hrane na mlijeko.

Kod hrane za dojilje rijetko se što treba posebno izbjegavati te je glavni savjet da majke jedu ono što im odgovara. Međutim, postoje i savjeti oko onih stvari što ne smijete jesti, odnosno, što bi bilo dobro izbjegavati:

– ribu nemojte jesti više od dva puta dnevno jer može biti bogata toksičnim metalima (najviše takvih metala sadrže morski psi, tuna, skuša i sabljarka)

– ako ne jedete ribu, pokušajte nadomjestiti omega-3 masne kiseline kroz druge namirnice poput lanenih i chia sjemenki, oraha i avokado

– začini bi mogli činiti probavne probleme

– bezrezervno izbjegavajte alkohol i duhan koji mogu ostati u organizmu satima nakon konzumiranja samo jednog pića i jedne cigarete

– izbjegavajte kavu i druge napitke s kofeinom (uključuje neke čajeve, sokove i čokolade)

– izbjegavajte visoko prerađenu hranu poput smrznutih gotovih jela, mesne prerađevine i slično (namirnice bogate kalorijama, s dodanim šećerima i konzervansima a imaju iznimno nisku nutritivnu vrijednost)

– izbjegavajte ljutu i jako začinjenu hranu dok dojite (većina djece može podnijeti mlijeko nakon konzumiranja ovakve hrane, kod nekih može izazvati teže probavne probleme i nadutost)

– menta, peršin i kadulja bi mogli usporiti stvaranje mlijeka

I to je to. Slijedite ovih par jednostavnih savjeta i ne biste trebali imati problema s dojenjem.

Prihvati notifikacije