Politika

Srpskog jedinstva nema: Dodik bi da ujedini Srpsku, opozicija bi da bude protiv njega

FOTO: DEJAN BOŽIĆ/ RINGIER
FOTO: DEJAN BOŽIĆ/ RINGIER

Poziv Milorada Dodika, novoizabranog predsjednika Republike Srpske, predstavnicima svih parlamentarnih stranaka iz RS-a da u utorak razgovaraju o mogućnosti pravljenja široke srpske koalicije, po svemu sudeći, neće naići na pozitivan odgovor u opoziciji, piše Srpskainfo.

“Naš cilj je brzo formiranje stabilne vlasti kako bismo nastavili da radimo na prioritetnim ekonomskim pitanjima koja nas opterećuju i koja zahtijevaju adekvatan odgovor institucija Srpske. Očekujem da se okupimo oko Republike Srpske i time pokažemo njenu snagu i da zajedno radimo na očuvanju nacionalnih interesa i stvaranju boljih uslova za život našeg naroda”, naveo je Dodik na Instagramu.

On je, između ostalog, poručio da od predstojećeg sastanka očekuje da se predstavnici parlamentarnih stranaka u Republici Srpskoj izjasne da li žele da budu dio široke koalicije kako bi obezbijedili dvotrećinsku većinu u Narodnoj skupštini.

Iako još nije poznato da li će predstavnici SDS-a, PDP-a i Liste za “Pravdu i red” Nebojše Vukanovića uopšte prihvatiti poziv da se pojave na sastanku koji je Dodik najavio odmah nakon što u utorak položi svečanu zakletvu i preuzme dužnost predsjednika Srpske, sudeći prema posljednjim javnim nastupima vodećih opozicionara, od toga, po svemu sudeći, nema ništa.

Naime, još od ranije poznat je stav lidera Liste za “Pravdu i red”, Nebojše Vukanovića, da sa Dodikom i predstavnicima vlasti u Srpskoj nema bilo kakvih pregovora niti kompromisa.

Predsjednik Glavnog odbora SDS-a Milan Miličević, sinoć je nakon završetka sjednice tog tijela, prilično direktno, takođe odbacio bilo kakvu mogućnost saradnje s aktuelnom vlašću.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

“Mi nemamo namjeru na bilo koji način biti saradnici režima protiv kojeg smo se borili i to je naš stav”, poručio je Miličević nakon sjednice GO SDS.

Poruke sa nedavne sjednice Predsjedništva PDP-a, također idu u prilog tome da ta stranka, kako navode, “nastavlja borbu protiv režima, nepravde, izborne krađe i korupcije”.

Za dvotrećinsku većinu u Narodnoj skupštini Republike Srpske potrebno je obezbijediti podršku 56 poslanika. Vladajuća koalicija, koju čine SNSD, SP, Demos, Ujedinjena Srpska i NPS u skupštinskim klupama će imati 47 poslanika, a u slučaju da im se, što mnogi predviđaju, priključe DNS i SPS, imaće podršku 54 poslanika i trebaće im još dva kako bi imali dvotrećinsku većinu.