IT

ŠOKANTNA VIJEST ZA "GEJMERE" Video igrice povezane s rizikom od erektilne disfunkcije

Erektilna disfunkcija u nekoliko je dosadašnjih epidemioloških i opservacijskih studija već povezivana sa "sjedilačkim ponašanjem u slobodno vrijeme", odnosno s dugotrajnim aktivnostima koje uključuju sjedenje.

FOTO: UNSPLASH/ILUSTRACIJA
FOTO: UNSPLASH/ILUSTRACIJA
Ilustracija

Međutim, tumačenje takvih je rezultata teško zbog moguće obrnute uzročnosti, pa je skupina kineskih naučnika odlučila istražiti uzročno-posljedične veze nekoliko oblika takvih aktivnosti i problema s postizanjem erekcije.

Njihova studija provedena je po principu Mendelske randomizacije, odnosno mjerenja varijacije u genima koja može objasniti uzorke određenih zabilježenih posljedica. U obzir su uzeti već dostupni podaci za ispitanike koji se bave nekima od spomenutih sjedilačkih aktivnosti – gledanjem televizije, korištenjem računala i vožnjom automobila – u svrhe razbibrige, prenosi Bug.hr

Ti podaci korelirani su s onima o erektilnoj disfunkciji te lučenjima muških spolnih hormona (testosterona, folikulostimulirajućeg hormona, itd), kao i psihijatrijskih simptoma poput depresije i anksioznosti.

Pročitajte još

Ukupno je istraživanje obuhvatilo više od 220.000 ispitanika, a analiza podataka otkrila je donekle začuđujuće rezultate. Veći rizik od erektilne disfunkcije značajno je statistički povezan s genetskim predispozicijama za “dugotrajno korištenje računala u slobodno vrijeme”, gdje se primarno misli na igranje računalnih igara. Za svakih 1,2 sata, koje muškarci na dan provedu za računalom, šanse za razvijanjem simptoma erektilne disfunkcije rastu čak 3,57 puta.

Još zanimljivije, studija nije pružila statističke dokaze za povezanost istog rizika s gledanjem televizije ili vožnjom. Korištenje računala također nije statistički značajno povezano niti s depresijom ili anksioznošću.

“Dugotrajno korištenje računala za razonodu povećalo je vjerovatnost razvoja erektilne disfunkcije, koja bi mogla biti povezana s nižim razinama folikulostimulirajućeg hormona”, stoji u zaključku studije objavljene u znanstvenom časopisu Andrology.

“Ne treba podcijeniti niti ulogu krvožilnih bolesti i psiholoških poremećaja u razvoju erektilne disfunkcije”, poručuju autori, uz napomenu da umjerena tjelesna aktivnost može pomoći u ispravljanju disfunkcije.

Studija ne pokazuje definitivnu uzročno-posljedičnu vezu između igranja igara i problema s erekcijom, ali je veza tih dvaju pojava pozitivno korelirana. Ona se može protumačiti kao signal onim muškarcima, koji mnogo vremena provode za računalom, da moraju biti fizički aktivni kako si ne bi povećali rizik od neželjenog muškog problema.