Ekonomija

Slovenija: Rasprava o reformi plaća u javnom sektoru

Odbor za unutarnje poslove, državnu upravu i lokalnu samoupravu na zahtjev Državnog zbora (parlamenta) Slovenije raspravljao je o reformi plaća u javnom sektoru u praksi.

Euri
FOTO: SHUTTERSTOCK

Zastupnica NSi-ja Vida Čadonič Špelič na početku je spomenula da je nakon provedbe reforme plaća u javnom sektoru velik dio zaposlenika nezadovoljan jer su očekivali više.

Napomenula je da je posebno zanemarena najniže plaćena skupina. Kako je također navela, pojedina ministarstva su zlorabila sustav povećanog opterećenja, jer ga u prosjeku prima 30 posto zaposlenih u ministarstvima.Državna tajnica u Ministarstvu uprave Mojca Ramšak Pešec nije dijelila mišljenje o nezadovoljstvu, ali je potvrdila da upozorenja i izrazi nezadovoljstva dolaze iz pojedinih krugova i skupina, što se analizira. Naglasila je i da dobivaju i pozitivne poruke, no većina ih se ne obznanjuje. Navela je da razgovaraju sa svima koji izraze nezadovoljstvo. Objasnila je i da su plaće za siječanj uglavnom niže od plaća za prosinac, pa je teško procijeniti kolika je razlika kao rezultat novog sustava plaća.

Ramšak Pešec također je istaknula kako su se u prošlosti pojedini poslovi često razvrstavali zasebno kroz odvojene pregovore, što je dovodilo do prekida odnosa. Naglasila je da su neki ljudi u zdravstvu i socijalnoj skrbi već dvije godine primali veće plaće, koje su sada i sustavno uređene. Spomenula je i današnji sastanak sa sindikatima na kojem će im radna skupina za praćenje provedbe reforme podnijeti izvješće, a dogovorit će se i oko pregovora o utvrđivanju kriterija i mjera za varijabilno nagrađivanje.Nekoliko zastupnika Pokreta Sloboda u raspravi je istaknulo pozitivne učinke reforme plaća.

Prema riječima Janje Sluga (Sloboda), očekivali bismo da će sustav reagirati mnogo ranije, ali nije. odgovorila “djelomično gašenjem požara na onim mjestima gdje je požar bio najgori”. Smatra da je reforma ispravljanje grešaka prethodnih vlada. Kako je istaknula, neki državni službenici imali su pravo na veću plaću dvije godine prije svih, “sada je laž reći da s novom godinom nisu dobili veću plaću”.

“Reforma plaća ne može se ocijeniti preko noći ili nakon dva mjeseca, a pogotovo ne zbog pojedinačnih kritičkih odgovora. Vrijeme će pokazati je li uspješna”, smatra i Tamara Kozlovič (Sloboda), prenosi RTV Slovenija.

Dodala je da je reforma proces te da su poboljšanja i nadogradnje mogući, ali da svako upozorenje treba shvatiti ozbiljno i identificirati uzroke nezadovoljstva.