BiH

Schmidt nameće promjene Izbornog zakona nakon Evropskog vijeća

Ako sutra GAC da "zeleno svjetlo", za očekivati je da će "klimoglav" dati i šefovi država ili vlada svih članica EU 21. i 22. marta.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

Nakon toga, Schmidt može djelovati.

Pročitajte još

Ako se opet ne predomisli!

Visoki predstavnik je polovinom decembra postavio ultimatum domaćim političkim akterima da ispune obećanje staro skoro deceniju i donesu neophodne izmjene Izbornog zakona kojima se unaprijeđuje integritet i transparentnost izbora. 

Postavio je kratak rok -“u danima” – i zaprijetio da će djelovati. 

“Ima jedan čovjek u gradu”, poručio je tada Schmidt, koji ima alate na raspolaganju i neće se libiti da ih u “narednim sedmicama” iskoristi. Svojim istupom Schmidt je ostavio dojam da će za Bonskim ovlastima posegnuti najkasnije u prvoj polovini januara ove godine. 

Sada se približavamo kraju marta, a Schmidt nije djelovao. 

Umeđuvremenu je održao cijeli niz sastanaka. 

Zanimljivo je da je iskoristio i više prilika da se obrati zastupnicima država koje su skeptične prema napredovanju BiH na evropskom putu. 

Tako je prošle sedmice govorio u danskom parlamentu. Tu je brifirao članove Vanjsko-političkog odbora. 

Visoki predstavnik Christian Schmidt mogao bi već krajem ove ili početkom naredne sedmice KONAČNO nametnuti izmjene Izbornog zakona Bosne i Hercegovine, saznaje Politicki.ba. 

Iako je u najmanje tri navrata odgodio korištenje Bonskih ovlasti, ovog puta je “čvrst” i “odlučan” da konačno ispuni obećanje dato polovinom decembra prošle godine. 

Kako je rečeno Politicki.ba iz nekoliko izvora, Schmidt je odlučio da sačeka ishod sjednice Evropskog vijeća. On vjeruje da će to tijelo ipak dati “zeleno svjetlo” za pregovarački status Bosne i Hercegovine o ulasku u Evropsku uniju. 

Vijeće za opće poslove (GAC) sutra u Briselu raspravlja i o proširenju. 

Pred ministrima 27 država EU je i prijedlog Evropske komisije da se našoj zemlji odobri pregovarački status. Ne i početak pregovora. To bi se, u optimističnom scenariju, moglo desiti za nekih godinu dana. 

Slično je uradio ubrzo i s zastupnicima Bundestaga.

“Rekao im je da će djelovati odmah nakon sjednice Evropskog vijeća”, prenosi jedan od sagovornika Politicki.ba. 

U Briselu su se pojavili strahovi šta bi moglo uslijediti nakon još jedne intervencije visokog predstavnika. 

Oni se posebno boje poteza Milorada Dodika. 

Politički lider bosanskih Srba u nekoliko navrata zaprijetio je da će proglasiti svoj izborni zakon i da će izborna komisija pod njegovom kontrolom provoditi glasanje za teritorij manjeg bh. entiteta. 

Tome se oštro suprotstavila opozicija Rs. 

Schmidt, prema onome što su nam prinijeli sagovornici, ne obazire se puno na Dodikove prijetnje. 

No, čuo je upozorenja na mogući Dodikov odgovor. 

Da li bi ga i to moglo pokolebati, pa da ponovo odgodi odluku, vjerovatno ni on ne zna. 

Nestalnost je jedina konstanta Christiana Schmidta. 

Kada je objavio da će nametnuti izmjene Izbornog zakona BiH, pozvao je u svoj ured stručnjake kojima je dao zadatak da urade prijedlog odluke. Tražio je da se promijene rokovi za podnošenje žalbi, način popune biračkih odbora, čak i da se dobrano pretresu granice izbornih jedinica i urade prijedlozi njihovih promjena, zbog velikog odliva stanovništva BiH u protekle dvije decenije…

Sve je spremno. Odluka je napisana davno. Najmanje je tri puta detaljno pretresana, mijenjana, dopunjavana, skraćivana, produživana… I onda je visoki predstavnik ušutio. 

Rijetkima je Schmidt objasnio da će čekati Evropsko vijeće 21. i 22. marta i onda djelovati. 

Hoće li održati riječ znat ćemo u narednih sedam dana.