Prema pisanju “New York Post” osobe koje nemaju jake društvene veze imaju čak dvostruko veći rizik od prerane smrti u poređenju sa onima koji njeguju prijateljstva. Stručnjaci sada traže da se samoća prepozna kao ozbiljan faktor rizika, na istom nivou kao što su gojaznost ili pušenje.
– Povezivanje sa drugim ljudima se smatra jednom od osnovnih ljudskih potreba, ključnom za dobrobit i opstanak jedinke – istakla je dr Džulijan Holt-Lunsted, profesorka psihologije na Univerzitetu Brigam Jang, i dodala da postoje jaki dokazi da socijalna izolacija i usamljenost znatno povećavaju rizik od prerane smrti.
Ekstremni primjeri pokazuju da djeca koja vrijeme provode uglavnom u stanovima i nemaju direktan kontakt sa ljudima u spoljnoj sredini, vrlo često ne uspijevaju da ostvare socijalni kontakt i kada odrastu, takve osobe generalno ranije umiru.
Smatra se da osjećaj usamljenosti čini da se ljudi osjećaju psihički i fizički lošije, a oni koji su usamljeni imaju tendenciju da trpe teže simptome i kasnije se javljaju ljekaru kada su bolesni, od onih koji ne žive u osami.