Svijet

Putin tvrdi: Uspješno smo testirali Burevestnik, krstareću raketu na nuklearni pogon

Predsjednik Rusije Vladimir Putin tvrdi da su konačno uspješno sproveli testiranje krstareće rakete na nuklearni pogon.

FOTO: PAVEL BEDNYAKOVSPUTNIK/KREMLIN POOL/EPA
FOTO: PAVEL BEDNYAKOVSPUTNIK/KREMLIN POOL/EPA

Putinovi komentari na ovu temu uslijedili su nakon što je njegov glasnogovornik odbacio izvještaj New York Timesa da je testiranje oružja, poznatog kao Burevestnik, bilo neuspješno.

Eksperimentalno oružje, prvi put najavljeno 2018. godine, hvaljeno je kao potencijalno s neograničenim dometom, no malo se službeno zna o njegovim mogućnostima i postoje izvještaji da prethodni testovi nisu uspjeli.

BBC piše da za sada nema potvrde nezavisnih izvora o ovom testiranju, međutim satelitske slike objavljene prošlog mjeseca pokazale su da je Rusija nedavno izgradila nove objekte na udaljenom arktičkom otoku gdje su prethodno izvedeni sovjetski nuklearni testovi.

Sada smo praktički završili rad na modernim vrstama strateškog naoružanja o kojima sam govorio i koje sam najavio prije nekoliko godina – rekao je Putin na sastanku u crnomorskom odmaralištu Sočiju u četvrtak koji je uživo prenosila državna televizija.

Održano je posljednje uspješno testiranje Burevestnika, krstareće rakete globalnog dometa na nuklearni pogon – poručio je.

Projektil, koji je NATO nazvao kodnim imenom Skyfall, navodno pokreće nuklearni reaktor, koji bi se trebao aktivirati nakon što ga raketni pojačivači na kruto gorivo lansiraju u zrak.

Ali New York Times je citirao grupu za kontrolu naoružanja, Inicijativu za nuklearnu prijetnju, koja je rekla da je svih prethodnih poznatih 13 testova sistema između 2017. i 2019. bilo neuspješno.

Putin je također rekao svojoj publici da je rad na interkontinentalnoj balističkoj raketi pod nazivom Sarmat skoro završen.

Uprkos očitom Putinovom razotkrivanju, rekao je da Rusija ne planira promijeniti svoju nuklearnu doktrinu – politiku koja postavlja okolnosti u kojima bi njene snage mogle upotrijebiti nuklearno oružje.

Dodao je da postojanje ruske države nije ugroženo i da “niko zdrave pameti i jasnog pamćenja ne bi razmišljao o nuklearnom napadu na nju.”

Ali je nagovijestio da bi Rusija teoretski mogla povući ratifikaciju Ugovora o sveobuhvatnoj zabrani nuklearnih pokušaja iz 1996. godine. Tvrdio je da je moguće da Rusija postupi na isti način, budući da su ga SAD potpisale, ali nikad nisu ratificirale.