1. “Prestani biti tako osjetljiv/a.”
Ova rečenica ne samo da umanjuje nečije osjećaje, već im poručuje da su previše intenzivni ili “pogrešni”. S vremenom to može stvoriti nesigurnost i emocionalnu udaljenost u vezi. “Emocionalno odbacivanje može aktivirati obrambene reakcije u živčanom sustavu, poput zatvaranja ili povlačenja iz odnosa, jer se doživljava kao prijetnja”, objašnjava Travers za Psychology Today.
2. “Dobro sam.” (kad zapravo niste)
“Kad izgovorite ‘dobro sam’ dok to nije istina, šaljete poruku da iskreni razgovori nisu poželjni. Umjesto povezivanja, gradi se zid šutnje. Potiskivanje emocija u vezama vodi do manje zadovoljstva i većeg osjećaja usamljenosti, osobito kod žena, koje tada češće doživljavaju emocionalnu udaljenost”, tvrdi psiholog.
3. “Radi što hoćeš, mene nije briga.”
Ova rečenica u trenutku ljutnje može zvučati kao ispušni ventil, ali za partnera može značiti da nam više nije stalo. “To je oblik aktivnog emocionalnog povlačenja. Aktivno povlačenje u sukobima povezano je s nižim zadovoljstvom u vezi i češćim ponavljanjem sukoba. Ovakve rečenice ostavljaju dojam da partnerove odluke više nemaju značenje”, ističe Travers.
4. “Ti uvijek…” ili “Ti nikad…”
Kad koristimo ove fraze, ne rješavamo konkretan problem, već etiketiramo osobu kao krivca. “To vodi do obrambenih reakcija i prekida dijaloga. Fraze poput ‘uvijek’ i ‘nikad’ pojačavaju loše sukobe jer izražavaju optužbe i neprijateljstvo, umjesto da potiču rješenje problema i međusobno razumijevanje”, zaključuje psiholog.