Svijet

Prvi put nakon Dana D, elitna američka jedinica opet je u Evropi: 'Vrišteći orlovi' ne kriju zašto su došli

Riječ je o najmoćnijoj i taktički najmobilnijoj diviziji američke vojske.

FOTO: ROBERT GHEMENT/EPA
FOTO: ROBERT GHEMENT/EPA

Dok je ruski ministar odbrane Sergej Šojgu ovih dana nazivao svoje zapadne kolege i širio laži kako se Ukrajina sprema na Ruse baciti prljavu (radioaktivnu) bombu, jedna od najelitnijih jedinica američke vojske vježbala je punom snagom za rat na samoj ukrajinskoj granici.

U Evropu su iznova stigli nakon gotovo punih 80 godina, objavile su vijesti američkog CBS-a.

Riječ je o legendarnoj 101. zračno-desantnoj diviziji, Screaming Eaglesima, udarnoj jedinici iz prvog vala operacije Overlord u Normandiji.

Njihov je amblem s prepoznatljivom orlovom glavom na svojoj nadlaktici u filmu Stevena Spielberga nosio i vojnik James Francis Ryan.

‘Vrišteće orlove’ u Washingtonu odavno zovu ‘vrhom koplja’ američke vojne sile. Riječ je o najmoćnijoj i taktički najmobilnijoj njihovoj diviziji.

Snage lakog pješaštva “Screaming Eaglesa” obučene su stići na bilo koje bojno polje u roku od nekoliko sati i biti spremne za borbu.

Vijest da je upravo 101. prvi put nakon Drugog svjetskog rata, i krvavih borbi u Normandiji, Nizozemskoj, Ardenima i Njemačkoj, iznova sletjela u Evropu u jeku rastućih neprijateljstava između Rusije i NATO-a odjeknula je puno jače od Putinovih prijetnji nuklearnim napadima, piše Slobodna Dalmacija.

Škrti američki vojni izvori izvijestili su kako su “Vrišteći orlovi” – njih čak oko 4.700 pristiglih iz baze u Fort Campbellu, Kentucky – odnedavno stacionirani u Rumuniji kako bi ojačali istočno krilo NATO-a.

Zapovjednici su im izjavili kako su potpuno spremni prijeći granicu s Ukrajinom ako se borbe intenziviraju ili ako zemlja NATO-a bude napadnuta.

Zamjenik komandanta divizije, brigadni general John Lubas i pukovnik Edwin Matthaidess obletjeli su vojnim helikopterom Black Hawk sam rub teritorije NATO-a koji je udaljen tek oko tri milje od rumunjske granice s Ukrajinom.

FOTO: ROBERT GHEMENT/EPA
FOTO: ROBERT GHEMENT/EPA

Dok Aleksandar Lukašenko i Vladimir Putin nedaleko od ukrajinskog sjevera opet raspoređuju oko 9.000 vojnika, 170 borbenih tenkova i oko 200 transportera, poručujući time da borba za Kijev još nije gotova, okupljanje američkih elitnih snaga na južnom kraju Ukrajine govori da će ovaj ‘šah’ Washingtona i Kremlja u nastavku biti komplicirana i prilično ravnopravna partija.

Prisustvo američke vojne elite značajno je i u kontekstu napredovanja ukrajinskih trupa u anektiranoj regiji oko Hersona i ruskog masovnog povlačenja.

Oni prisustvom snažno utječu i na ruska nastojanja da zauzmu ukrajinske lučke gradove Mikolajiv i Odesu: Rumunija u kojoj je smještena 101. zračno-desantna divizija, vrlo blizu je Hersona i lučkih gradova koje Kijev štiti.

Borbeno geslo “Vrištećih orlova” je “Sastanak sa sudbinom” (Rendezvous With Destiny). U ratovima su ih izginule hiljade.

U sklopu savezničkog desanta na Normandiju izbačeni su padobranima na neprijateljsku teritoriju dan prije, u noći uoči ‘Dana D‘.

U operaciji Market Garden hiljade su ih sletjele padobranima i jedrilicama u neprijateljsku pozadinu u Nizozemskoj kako bi saveznicima osigurali mostobran za daljnji prodor prema Njemačkoj.

Borili su se i u Vijetnamu, Zaljevskom ratu, Afganistanu, Iraku, Siriji, Somaliji…

Neki od njihovih slavnijih pripadnika, osim filmskog Jamesa Francisa Ryana, bili su i legendarni gitarist Jimmy Hendrix (do uganuća gležnja prilikom padobranskog skoka), Joseph Beyrle, jedini Amerikanac koji se borio i u vojsci SAD-a i u Crvenoj Armiji te Colin Powell, bivši državni sekretar SAD-a.