Magazin

Prvi pacijenti u Velikoj Britaniji primili vakcinu protiv raka

Revolucironarni novi tretman protiv raka poznat kao mRNA terapija primili su prvi pacijenti u bolnici Hammersmith u zapadnom Londonu.

FOTO: UNSPLASH
FOTO: UNSPLASH
Ilustracija

Istraživači žele procijeniti sigurnost i učinkovitost terapije u liječenju melanoma, raka pluća i drugih oblika takozvanih solidnih tumora.

U novoj terapiji koristi se glasnički RNA ili mRNA koji djeluje tako što u imunološkom sistemu pacijenta prepoznaje uobičajene markere tumora i bori se protiv stanica koje oslobađaju te markere. “Nove imunoterapije raka temeljene na mRNA nude način da se imunološki sistem pacijenta aktivira u borbi protiv raka”, objasnio je za The Guardian voditelj projekta, dr. David Pinato s Kraljevskog koledža u Londonu.

Pinato je rekao da je ovo istraživanje još uvijek u ranoj fazi i da bi moglo proći nekoliko godina prije nego postane dostupno pacijentima. Međutim, novo ispitivanje postavilo je ključne temelje koji bi mogli pomoći u razvoju manje toksičnih i preciznijih novih terapija protiv raka.

Među pacijentima koji su primili mRNA cjepivo je i 81-godišnji muškarac koji boluje od raka kože. “Drago mi je što sam dobio priliku sudjelovati u ovom ispitivanju. Iako znam da moj rak neće nestati ili je malo vjerojatno da će nestati, osjećam olakšanje”, opisao je dodajući kako je prije primao drugačiju imunoterapiju i radioterapiju, dok na kemoterapiji nije bio.

Brojna nova cjepiva protiv raka od nedavno se klinički ispituju širom svijeta. Te vakcine spadaju u dvije kategorije: personalizirana imunoterapija raka, u kojoj se izdvaja pacijentov vlastiti genetski materijal iz njegovog tumora i terapeutska imunoterapija raka, kao što je mRNA terapija koja je prilagođena određenoj vrsti raka, prenosi 24 sata.hr.

Primarni cilj novog ispitivanja je otkriti je li ova posebna vrsta mRNA terapije sigurna i mogu li je pacijenti s rakom pluća ili kože tolerirati te može li smanjiti tumore. U nekim će se slučajevima primjenjivati ​​zasebno, a u drugima u kombinaciji s pembrolizumabom, postojećim lijekom protiv raka piše The Guardian.