Ekonomija

Procurio dokument o transportu životinja - najavljuju se strožiji uslovi?

Evropska komisija predstavlja još prijedloga za strožije postupanje u transportu životinja uzgajanih u komercijalne svrhe.

FOTO: DEPOSITPHOTOS/ MIGUEL-PERFECTTI
FOTO: DEPOSITPHOTOS/ MIGUEL-PERFECTTI

Prema dokumentu koji je procurio u javnost, piše arc.2020, neće zabraniti njihov izvoz u zemlje izvan EU-a, ali će udvostručiti skraćeno vrijeme transporta i dopušteni prostor. Istaknuto je i da bi se pravila lakše provodila uz provjeru u stvarnom vremenu putem digitalnih sistema.

Novi prijedlozi u okviru strategije

Od polja do stola trebali bi biti predstavljeni 6. decembra, a navodi se da je cilj doprinijeti održivijem sistemu ishrane te odgovoriti na najnovija saznanja o dobrobiti životinja koja bi trebala biti bolja.

Razlog što su odustali od zabrane izvoza u treće zemlje, što su tražile pojedine organizacije, je što bi takva trgovina vjerojatno bila zamijenjena onom iz zemalja u kojima se ne vodi računa o dobrobiti životinja.  

Strožiji uslovi

Predložena pravila odnose se na pogodnosti u prevozu, zahtjeve za određena prevozna sredstva, vrijeme putovanja i odmora. Postoje dodatni prijedlozi vezani za plovila i velike udaljenosti. Iz transporta se isključuju životinje koje prođu više od 80 posto perioda bremenitosti, kao i mlade životinje, telad mlađa od pet sedmica i težine manje od 50 kg. Izuzetak je za telad koja se prevoze do 50 km. To znači da bi vlasnici mliječnih farmi njih morali držati duži vremenski period.

Traži se i zabrana transporta ozlijeđenih životinja, a sve koje su povrijeđene ili se razbole tokom puta morale bi se odmah zbrinuti i ukloniti iz grupe. Grla u laktaciji moraju biti pomužena u roku od 12 h.

U slučaju životinja namijenjenih klanju, duga putovanja definirana su kao “ona koja traju dulje od 9 sati”, a prema najnovijim uputama koje je izdalo tijelo za sigurnost hrane EU (EFSA).

Uticaj na funkcioniranje unutarnjeg tržišta

Otprilike 1,4 milijarde životinja transportira se svake godine između država članica EU-a i u treće zemlje što predstaljva značajan uticaj na funkcioniranje unutarnjeg tržišta, ističe se u nacrtu.

Prema podacima Evropske komisije, više od trećine takvih putovanja u EU traje između osam i 24 sata. Brojka je još veća kod konja, goveda, ovaca i koza, na koje otpada više od 40% putovanja, piše Agroklub.