Srećom, jagode mogu duže biti sveže uz nekoliko korisnih savjeta, piše Index.hr.
1. Kupujte samo svježe jagode
Prvo i osnovno pravilo je kupiti samo zrele i neoštećene jagode. Prilikom kupovine pazite da nemaju oštećenja ili tamne mrlje jer takvi plodovi mogu brže početi da buđaju. Ako kupujete u pakovanjima, provjerite stanje svih jagoda unutar kutije – oštećene voćke mogu ubrzati proces kvarenja cijelog pakovanja.
2. Nemojte ih odmah prati
Iako se možda čini prirodnim oprati jagode odmah po dolasku kući – to nije najbolji postupak. Vlažnost koju ostavite na jagodama može ubrzati rast buđi. Umjesto toga, operite ih neposredno prije konzumacije ili pripreme. Ako ih morate oprati odmah, pobrinite se da ih temeljno osušite prije nego ih odložite.
3. Čuvajte ih na suhom i hladnom mjestu
Jagode je najbolje čuvati u frižideru, ali je važno da budu pravilno uskladištene. Najbolje ih je staviti u plastičnu kutiju, posudu sa prozračnim poklopcem ili čak u papirnu kesu koja upija vlagu. Nikada ih nemojte čuvati u hermetički zatvorenoj plastičnoj kesi jer će u tom slučaju vlaga izazvati brže kvarenje.
4. Dodajte papirni ubrus
U kutiju ili posudu stavite papirni ubrus koji će upiti višak vlage. Time ćete smanjiti rizik od stvaranja buđi. Zamijenite ubrus svaki put kada primijetite da je vlažan.
5. Koristite sirće za čišćenje
Ako želite dodatno da se osigurate da se buđ ne pojavi, možete jagode oprati u mješavini vode i sirćeta. Pomiješajte jedan dio bijelog sirćeta sa 10 dijelova vode i potopite ih na nekoliko minuta. Nakon toga ih temeljno osušite i stavite u frižider. Ovaj postupak pomaže da se ubiju bakterije i gljivice koje mogu izazvati buđ.
6. Pravilno ih zamrznite
Ako znate da nećete uspjeti da pojedete sve jagode prije nego što se pokvare, zamrzavanje je odličan način da ih sačuvate. Voće operite, osušite, odsijecite peteljke i stavite ih na pleh u jednom sloju kako se ne bi slijepile. Kada se zamrznu, prebacite ih u kesu za zamrzavanje. Ovako pripremljene jagode možete koristiti u smoothiejevima, kolačima ili kao dodatak drugim jelima.
7. Pazite na temperaturu
Nemojte čuvati jagode na previše hladnom ili previše toplom mjestu. Idealna temperatura za čuvanje jagoda je između 2 i 4°C, što je otprilike temperatura u frižideru. Previsoka temperatura ubrzava zrenje i kvarenje, dok preniska temperatura može narušiti teksturu jagoda.
Važno je istaći i to da su jagode odličan izbor za konzumaciju ukoliko želite unaprijediti svoje zdravlje pa se tako one preporučuju za smanjenje upala te su korisne za poboljšavanje rada mozga.
Osim toga, jagode je zbog svog neodoljivog mirisa i ukusa, ali i izgleda veoma zahvalno voće za pravljenje raznih slastica.