BiH

Pretres zakona o djelatnosti psihologa na nekoj od narednih sjednica Doma naroda FBiH

Dom naroda Parlamenta FBiH razmatrao je jučer Prednacrt zakona o djelatnosti psihologa te je nakon opsežne rasprave, a na zahtjev predlagača federalnog ministra rada i socijalne politike Adnana Delića, odgođen pretres zakona.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
Arhiva

Naime, tokom diskusije raspravljalo se o statusu pedagoga-psihologa i njihovom prepoznavanju u tom zakonu. Zbog toga je ministar Delić podsjetio delegate da je dogovoreno da se pitanje pedagoga-psihologa riješi u prelaznim odredbama tog zakona, tokom javne rasprave navodi se.

Osim toga, diskutovalo se i o usklađenosti donošenja tog zakona sa Ustavom, u kontekstu nadležnosti ministarstava.

Ministar Delić podsjetio je da je Ministarstvu, prethodni saziv Vlade, naložio da pripremi tekst Nacrta zakona o djelatnosti psihologa i uputi ga u parlamentarnu proceduru, a na osnovu Zaključka Predstavničkog doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine, od 02.12.2020. godine.

Pročitajte još

Kako tokom rasprave delegata nije došlo do usaglašavanja stavova o tim pitanjima, ministar Delić predložio je da se odgodi pretres zakona, shodno članu 176. Poslovnika o radu Doma naroda Parlamenta FBiH, prema kojem podnositelj prijedloga zakona može do okončanja rasprave predložiti Domu naroda da se rasprava o prijedlogu zakona odgodi. Obzirom da je riječ o zakonu značajnom za društvo u cjelini, ministar Delić predložio je odgađanje pretresa zakona da bi se ispitale nedoumice u vezi s njegovom ustavnošću i ostalim otvorenim pitanjima, te će se vratiti na pretres na nekoj od narednih sjednica Doma naroda – saopćeno je iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike.

Kako podsjećaju, važnost donošenja tog zakona ogleda se u postavljanju jasnih standarda i regulativa kojima će se osigurati da psiholozi pružaju najbolju moguću podršku korisnicima, kontinuirano se usavršavajući i primjenjujući najnovije metode tretmana, uz poštivanje privatnosti i povjerljivosti korisnika.

Osim toga, zakon će zaštiti prava korisnika usluga psihologa definisanjem oblasti rada, kompetencija i etičkih standarda, da bi se izbjegla nekvalifikovana praksa i neregulisana struka.

Standardizacija prakse psihologa osigurat će povjerenje korisnika u pružatelje stručnih usluga psihologa, dok će donošenje zakona doprinijeti i profesionalizaciji struke psihologa, podižući nivo profesionalizma unutar zajednice psihologa, što će doprinijeti razvoju struke, standardizaciji obrazovanja i napretku u istraživanju. Također, taj zakon će doprinijeti jačanju društvene svijesti o mentalnom zdravlju, smanjujući stigmu vezanu za traženje pomoći psihologa – saopćeno je.