Temeljna ideja zakona, koji je jučer stupio na snagu, je da procjeni rizik tako da kategorizira AI sustave prema njihovom potencijalnom utjecaju na prava i sigurnost građana, prenosi Bug.hr.
Zakon zabranjuje prakse koje predstavljaju “neprihvatljiv rizik”, a to su sustavi koji ocjenjuju građane na podobne i nepodobne te određeni oblici biometrijskog nadzora. Visokorizični AI sustavi, poput medicinskih uređaja, autonomnih vozila i sustava za ocjenu kreditne sposobnosti, morat će se pridržavati strogih zahtjeva, uključujući procjene rizika i korištenje provjerenih podataka za obuku kako bi se minimizirala pristranost.
Implementacija zakona odvijat će se u fazama tokom sljedeće tri godine. Zabrane za AI sustave s neprihvatljivim rizikom stupit će na snagu šest mjeseci nakon uvođenja zakona, dok će pravila za općenamjenske AI sustave, uključujući modele generativne UI poput ChatGPT-a, stupiti na snagu godinu dana nakon toga. Obaveze za visokorizične AI sustave postupno će se uvoditi tokom sljedeće dvije godine.
Za poslovne subjekte, AI zakon donosi značajne implikacije. Tvrtke će morati provesti temeljite procjene kako bi odredile svoju ulogu u lancu koji opskrbljuje AI sustave podacima i kategoriju rizika svojih AI sustava. Neusklađenost sa zakonom donosi kazne do 35 miliona eura ili 7 posto godišnjeg globalnog prometa.
Zakon ima ekstrateritorijalni regulatorni doseg što znači da se primjenjuje na sve AI sustave koji se koriste unutar EU-a, bez obzira na lokaciju pružatelja ili onog koji sustave implementira. Ovo će posebno utjecati na velike američke tehnološke tvrtke, koje prednjače u razvoju AI tehnologija.
Zakon je, po mnogima dobrodošao i ako se bude primjenjivao kako je propisano uspostavit ravnotežu između inovacija i zaštite prava građana. Posebno bi bilo značajno da ovaj zakon potakne i druge zemlje donesu slične uredbe. Zakon ima sve preduvjete da postane globalni standard za regulaciju novih AI tehnologija.