Više od 25 biologa i speleologa iz Bosne i Hercegovine i regiona od 17. do 21. jula vršit će istraživanja biološke raznolikosti ovog područja, s posebnim fokusom na pećinski kompleks Mokra Megara, saopćeno je iz Federalnog ministarstva okoliša i turizma.
Organizatori ističu da realizacija kampa, koji će biti smješten u bazi paraglajding kluba ParaGhost, ima izuzetan značaj, budući da osim svoje primarne naučno istraživačke svrhe, s ciljem zaštite Ozrena i Mokre Magare, doprinosi i transformaciji nekadašnjih ratnih linija u zelene ekološko-turističke rute – navodi se u saopćenju Ministarstva.
Federalno ministarstvo okoliša i turizma ove godine podržalo je projekt koji se odnose na zaštitu pećinskog kompleksa Mokra Megara. Projekt su podržali i Fond za zaštitu okoliša FBiH i Misija OSCE-a u BiH. Nema održivog turizma bez adekvatne zaštite prirodnih područja, kao i bez ulaganja u razvoj infrastrukture, te me raduje da su se i domaći i međunarodni partneri uključili u podršku za ovo područje koja ima iznimnu biološku raznolikost.

Tu su i predstavnici NVO sektora iz naše zemlje i Crne Gore, što daje dodatnu vrijednost. Prošli mjesec sam u sklopu javnog poziva ‘Tekući transferi drugim nivoima vlasti i fondovima – Akcioni plan Strategije okoliša’ potpisala ugovor s općinom Maglaj za projekt zaštite pećine Mokra Megara, koja je jedno od najvažnijih hibernacijskih skloništa za šišmiše u Bosni i Hercegovini.
– Ova pećina predstavlja izuzetno prirodno bogatstvo planine Ozren i veliki je potencijal za ljubitelje speleologije i prirode. Obogaćivanje sadržaja, kao i adekvatna zaštita na čemu ćemo raditi zajedno s lokalnom zajednicom, kao i naučno-istraživački kampovi će dodatno doprinijeti promociji ovog fascinantnog prirodnog područja. Također, obavila sam i razgovore o daljnjim koracima za zaštitu ovog područja – rekla je ministrica Pozder, saopćeno je iz Federalnog ministarstva okoliša i turizma.