Svijet

POTEZ ZA SVAKI RESPEKT: Katar gradi stotine kuća za protjerane Rohingya muslimane

Qatar Charity (QC), ugledna humanitarna organizacija iz Katara koja djeluje širom svijeta, započela je obnovu 326 domova za Rohingya muslimane, izbjeglice iz Mijanmara, u kampu Balukhali u susjednom Bangladešu.

FOTO: QNA.ORG.QA
FOTO: QNA.ORG.QA

Domovi ovih ljudi uništeni su uslijed požara koji je izbio u izbjegličkom kampu početkom marta ove godine. Čak 12.000 izbjeglica je tada ponovo raseljeno. Vatrena stihija je uništila 2.000 domova, a pričinjena je šteta na bolnicama i obrazovnim centrima u regiji, javlja katarska državna agencija QNA.

Qatar Charity je otpočeo proces izgradnje kuća po projektu kojeg je prethodno odobrio Ured za izbjeglice, pomoć i povratak Vlade Bangladeša. Svaki dom će imati najmanje dvije sobe za svaku porodicu koja je ostala bez krova nad glavom, prenosi INS.ba.

Pozdravili akcije

Katar je ranije obnovio još 537 domova za Rohingya muslimane i u kampu Kutupalong koji je pogođen velikim požarom 2021., dok su hiljade izbjeglica evakuirane u privremene kampove.

Lokalne vlasti su zahvalne Kataru i organizaciji Qatar Charity na pružanju pomoći Rohingya izbjeglicama, ali i za kontinuirane humanitarne napore koje pružaju u izbjegličkim kampovima u Bangladešu.

Rohingya muslimani su, također, snažno pozdravili akcije Katara, jer je većina njih poslije požara bila prinuđena nastaviti život u drugim izbjegličkim kampovima.

Izbjeglice iz ove zajednice, koju su Ujedinjene nacije (UN) opisale kao najugroženiju nacionalnu manjinu u svijetu, godinama žive u često neuslovnim i pretrpanim kampovima.

Pročitajte još

U međuvremenu Mijanmar, domovina Rohingya muslimana, pogođena je smrtonosnim valom nasilja otkako je vojna hunta svrgnula vladu Aung San Suu Kyi prije više od dvije godine i krenula u obračunavanje sa neistomišljenicima.

Mijanmar pod vlašću hunte trebao zato bi biti jedna od glavnih tema sastanka zemalja jugoistočne Azije u Indoneziji koji je započeo u utorak, nakon što je prošlog mjeseca u zračnom napadu na selo navodno ubijeno najmanje 170 ljudi.

Veliki progoni

Podsjetimo, Rohingya muslimani se suočavaju sa sve većim progonima od napada iz 2012. godine. Događaji koji su dramu arakanskih muslimana stavili u žižu svjetske javnosti dogodili su se 25. augusta 2017.

Kako je ranije izvještavala Anadolija (AA), pod plaštom borbe protiv militantnih napada na policijske punktove, mijanmarska vojska i budistički militanti su tog dana krenuli u brutalne napade na Rohingye u kojima je svirepo ubijeno više od 24.000 pripadnika te manjine. Napadi su prerasli u klasični oblik etničkog čišćenja, a mijanmarska vojska je spalila stotine muslimanskih sela. Prema podacima UN-a, od augusta 2017. godine iz te regije je više od 900.000 muslimana izbjeglo u susjedni Bangladeš.

Gambija je 11. novembra 2019. podnijela tužbu za genocid protiv Mijanmara. Međunarodni sud pravde 23. januara 2020. zatražio je od Mijanmara da preduzme mjere prevencije ubistava i zlostavljanja Rohingya muslimana.