S druge strane, njen partner u političkom okruženju, Dragan Čović, jasno se opredijelio za poštovanje institucija, naročito Suda BiH, ističući da bi svako drugačije ponašanje vodilo ka anarhiji.
Ova situacija otvara ključna pitanja za budućnost zemlje: hoće li politički lideri izabrati put legalnosti i stabilnosti, ili će nastavak političkih kalkulacija produbiti postojeće podjele i krize u BiH?
Bosnainfo: Kako ocjenjujete presudu Miloradu Dodiku i Milošu Lukiću? Kakav će njen pravni i politički značaj biti u narednom periodu?
Topić: Ne bih se upuštala u ocjenu same presude jer ona još uvijek nije pravosnažna. Ono što je njeno izricanje jasno pokazalo jeste snažan politički pritisak na pravosuđe. Pravosudne institucije su prihvatljive dok su pod političkom kontrolom, ali kada odluke ne odgovaraju političkim autoritetima, spremni su podrivati i same institucije. Važno je, posebno na putu ka Evropskoj uniji, pokazati stvarno poštivanje vladavine prava i princip da niko nije iznad zakona – a to u ovom slučaju nismo vidjeli. To je suštinski pravni kontekst. S političke strane, po ko zna koji put suočavamo se s “najdubljom krizom nakon rata”. U atmosferi etnonacionalizma i prijetnji novim sukobima, dočekujemo 30. godišnjicu mira. Mali pomaci u odnosu na devedesete godine poražavajući su, kako za društvo, tako i za državu.
Bosnainfo: Koliko je presuda Miloradu Dodiku politički, a koliko pravno pitanje? Šta će ona značiti za
njegovu političku budućnost?
Topić: – Mislim da je ovo test za Milorada Dodika – hoće li djelovati kao legalista ili će se svrstati među one koji ne poštuju zakone države u čijem je kreiranju i sam sudjelovao. Jasno je da ne želi staviti tačku na svoju političku karijeru, ali istovremeno smo čuli i nedvosmislenu poruku njegovog najjačeg političkog partnera, Dragana Čovića – jasno opredjeljenje za Sud BiH. Svako drugačije ponašanje vodilo bi u anarhiju, a kakav god Sud bio, sa svim svojim manjkavostima, treba ga poštovati. Smatram da će Dodik, kada je riječ o presudi, više uvažavati podršku Zorana Milanovića i Viktora Orbána, koji mu daju vjetar u leđa u borbi protiv “kolonijalnog upravnika”. Međutim, taj izbor ostaje jednako neizvjestan kao i potencijalno prihvatanje indirektne sugestije Dragana Čovića.
Bosnainfo: NSRS je usvojila zakone kojima se praktično zabranjuje djelovanje institucija BiH na teritoriji Republike Srpske. Koliko su ti zakoni provedivi u praksi?
Topić: – Ti zakoni će se provesti u praksi samo ako politički vrh Republike Srpske odluči da ide do kraja, ako državne institucije – posebno Tužilaštvo BiH – budu dosljedne u obavljanju svog posla i ako međunarodni zvaničnici u BiH pokažu volju i energiju da se time bave.Njihova primjena, dakle, zavisi od nekoliko faktora, a svi oni djeluju poput suprotstavljenih sila – centripetalnih koje nastoje očuvati institucionalni poredak i centrifugalnih koje ga podrivaju.
Bosnainfo: Klub Bošnjaka u Vijeću naroda RS-a najavio je pokretanje vitalnog nacionalnog interesa. Smatrate li da će Ustavni sud BiH zaustaviti primjenu ovog zakona?
Topić: -Pretpostavljam da će Ustavni sud BiH zaustaviti primjenu ovih zakona, ali tada se suočavamo s novom neizvjesnošću – hoće li tu odluku prihvatiti oni koji ne priznaju Ustavni sud BiH?Paradoksalno, sve to se dešava pod krinkom navodne zaštite Ustava BiH i zaklinjanja u Dejtonski sporazum, iako bi upravo njegovo “raspakivanje” najviše štetilo onima koji ga najglasnije brane. Tako se opet vrtimo u začaranom krugu iz kojeg, čini se, nema izlaza.
Bosnainfo: Spomenuli ste da su slični prijedlozi ranije samo “skupljali prašinu”. Mislite li da će ovoga puta biti drugačije ili je i ovo samo taktički potez Dodika u pregovorima s međunarodnom zajednicom?
Topić: – Ova situacija je daleko opasnija jer su sporni zakoni usvojeni po hitnom postupku. Ta praksa nije nova – već smo imali slučaj usvajanja Zakona o Agenciji za lijekove RS, što je suštinski predstavljalo oduzimanje državne nadležnosti, a taj zakon i dalje skuplja prašinu. Ako slijedimo tu logiku, možemo zaključiti da je i ovo još jedan taktički potez u pregovorima s međunarodnom zajednicom, uz očekivanje određenih ustupaka. Uskoro ćemo vidjeti da li je zaista tako. Međutim, ono što znamo jeste da međunarodna zajednica, po svaku cijenu – pa čak i nauštrb demokratije i ljudskih prava – nastoji očuvati stabilnost u regiji, pa tako i u BiH.
Bosnainfo: Kako građani BiH treba da gledaju na trenutnu situaciju? Šta očekujete u narednim mjesecima?
Topić: Građani su prestravljeni i uznemireni. Na svakom koraku srećem ljude koji postavljaju ista pitanja – kuda ovo vodi i hoće li biti rata?
– Političari bi morali duboko da se poklone i izvine građanima koje godinama drže u stanju „tempirane bombe“. Prijete im, manipulišu njima, pljačkaju ih, bogate se i uživaju u luksuzu preko njihovih leđa. Podižu tenzije u njihovo ime, dok oni ćute, trpe i stoički podnose ovo dugotrajno iscrpljivanje.