Magazin

Podsjetnik za voćare: Pripremite stabla za zimsko mirovanje

Proizvođači voća bi početkom zimskog mirovanja trebali primijeniti organska i mineralna gnojiva, podsjećaju iz Poljoprivrednog zavoda Unsko-sanskog kantona.

FOTO: UNSPLASH
FOTO: UNSPLASH
Ilustracija

Kako napominju, upravo jesensko-zimska gnojidba omogućava dovoljno vremena da se gnojiva otope i dođu bliže korijenu. Na taj način će ih korijen lakše crpiti već na samom početku naredne vegetacijske sezone.

Mjera koja se pokazala dobra i koja može pomoći da se posljedice temperaturnih razlika tokom zimskog razdoblja ublaže je krečenje voćnih stabala.

“Kao preventivno higijenska mjera kojom se smanjuju nagle temperaturne oscilacije na deblu tokom zime, ona može pomoći i u smanjenju oštećenja, smrzavanja cijelog stabla i odumiranja dijelova debla u zasadima”, navode iz Zavoda, dodavši kako ona prvenstveno služi za zaštitu od niskih temperatura tokom zime, a može se i kasnije ponoviti, piše Agroklub.

Veoma je bitno okrečiti na vrijeme, odnosno najbolje to uraditi tokom novembra i decembra jer pucanje kore na deblu je najčešće krajem januara i tokom februara, kako bi na taj način spriječili ulazak štetnih mikroorganizama pod koru drveta što se negativno odražava na zdravstveno stanje voćaka i njihov dalji razvoj.