BiH

PODACI FLIGHTRADARA: Iznad BiH trenutno leti američki špijunski bombarder

Avion je poletio iz rumunske Constante koja se nalazi na obali Crnog mora, i gdje je smješten zbog agresije na Ukrajinu. Od početka ruskog napada avion je obavio na stotine letova u blizini zaraćenog područja.

FOTO: FLIGHTRADAR
FOTO: FLIGHTRADAR

Iznad Bosne i Hercegovine trenutno leti američki špijunski bombarder, pokazuju podaci sa Flightradara.

Riječ je o avionu Bombardier Challenger 650, poznatijem kao Artemis koji američka vojska koristi za prikupljanje podataka, a koji se nalazi u privatnom vlasništvu te ga američka vojska ga “iznajmljuje po satu”.

Avion je poletio iz rumunske Constante koja se nalazi na obali Crnog mora, gdje je smješten zbog agresije na Ukrajinu. Od početka ruskog napada avion je obavio na stotine letova u blizini zaraćenog područja.

“Ovi avioni mogu vidjeti jako daleko kada lete na 40.000 stopa (oko 12 kilometara)”, rekao je za internet-stranicu Defensone Mike Chagnon, zamjenik predsjednik Leidos Defence Group.

Pročitajte još

Koncept iza ovog špijunskog aviona uveliko se razlikuje od slušanja neprijateljskog brbljanja na bojnom polju i umjesto toga omogućuje vojsci praćenje sofisticiranih komunikacija iz neprijateljskih nacionalnih država na sigurnoj udaljenosti, piše Robbreport.com.

Avioni sudjeluju u Sistemu visoke preciznosti otkrivanja i iskorištavanja (HADES) američke vojske, strategiji za prikupljanje visokoletećih obavještajnih podataka. Ideja je zamijeniti trenutne turbopropelere koji su korišteni u sukobima u Afganistanu i Iraku u potrazi za bombama uz cestu i pobunjenicima s naprednijom, manje ranjivom avionskom tehnologijom.

“Oni žele višeslojne senzorske mogućnosti od svemira do blata. Ovo je sloj u zraku”, rekao je Chagnon za Defenseone.com.

Leidos posjeduje i upravlja avionom, ali se vojska može povezati sa senzorima aviona putem satelita kako bi prikupila obavještajne podatke.

U suštini, radi se o najmu aviona na sat budući da dugoročnih ugovora nema.

“To koristi vladi i zemlji. Mi smo odgovorni za održavanje aviona u zraku. I oni vojska više ne moraju imati taj dugi logistički rep, koji je ponekad najskuplji dio vladinog programa”, rekao je Chagnon.