BiH

Parlament zadužio Vijeće ministara: Hitno izmjestiti migrante iz Blažuja

Na sjednici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine danas je usvojen Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osnovama sigurnosti saobraćaja na putevima u Bosni i Hercegovini, koji je predložio poslanik Saša Magazinović.

FOTO: ARHIVA
FOTO: ARHIVA

Magazinović je kazao da da se ovim zakonom omogućava taksi prijevoznicima zaustavljanje na autobuskim stajalištima i kretanje trakom za javni prijevoz, te da je sve navedeno odavno zabranjeno zakonom, ali je policija tek odnedavno počela masovno kažnjavati taksiste.

U raspravi je također istaknuta potreba o donošenju novog zakona o sigurnosti u saobraćaju.

Pročitajte još

Poslanici su odbili Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o finansiranju institucija Bosne i Hercegovine, koji je predložio poslanik Marinko Čavara. Predsjedavajući Zvizdić je napomenuo da na prethodnoj sjednici nije prihvaćen zahtjev za hitni postupak, kao ni prijedlog za skraćeni postupak, te se prijedlog razmatra u redovnom zakonodavnom postupku.

Usvojen je Prijedlog zakona o dopuni Zakona o Javnom radiotelevizijskom servisu Bosne i Hercegovine, čiji su predlagači poslanici iz Kluba SDA Šerif Špago, Safet Kešo, Denijal Tulumović, Šemsudin Dedić, Edin Ramić, Nermin Mandra, Midhat Čaušević i Amor Mašović, a odnosi se na dodatno finansiranje redovnih djelatnosti BHRT-a.

Naime, u Zakonu o Javnom radiotelevizijskom servisu Bosne i Hercegovine dodaje se novi član 20a. koji glasi: Izuzetno, osim prihoda propisanih ovim zakonom, u slučaju nemogućnosti finansiranja redovne djelatnosti BHRT-a, on se može finansirati i iz budžeta institucija Bosne i Hercegovine i međunarodnih obaveza Bosne i Hercegovine. BHRT podnosi obrazloženi zahtjev Ministarstvu finansija i trezora Bosne i Hercegovine, koje nakon razmatranja uvrštava odobravanje sredstava u nacrt zakona o budžetu institucija Bosne i Hercegovine i međunarodnih obaveza Bosne i Hercegovine te propisuje način realizacije.

Poslanik Šerif Špago je u diskusiji napomenuo da je jedan od uslova iz mišljenja Evropske komisije stabilan Javni radio-televizijski servis Bosne i Hercegovine, kao uslov na putu BiH ka Evropskoj uniji.

Ustanovljeno je da je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o upravnom postupku, čiji je predlagač Vijeće ministara BiH, usklađen s Ustavom i ravnim sistemom BiH. Prijedlog je usvojen, a ministar pravde Davor Bunoza je napomenuo da je cilj zakona da se strankama omogući da što lakše ostvare svoja prava, kao i da su mnoge zemlje u region uspostavile elektronsku komunikaciju u upravnom postupku.

– Usvajanjem ovih izmjena značajno bismo doprinijeli skraćivanju rokova, većoj efikasnosti i ekonomičnosti postupanja – kazao je Bunoza.

Predsjedavajući Denis Zvizdić je pohvalio izmjene te istaknuo da na ovaj način možemo riješiti jedan od ključnih birokratskih problema u BiH koji se zove “fali ti jedan papir”.

Poslanici su usvojili Izvještaj o radu Zajedničke komisije za administrativne poslove Parlamentarne skupštine BiH za period 1. 1. do 31. 12. 2024, Konsolidirani godišnji izvještaj o sistemu finansijskog upravljanja i kontrole u institucijama Bosne i Hercegovine za 2024. godinu, podnosilac: Ministarstvo finansija i trezora BiH i Godišnji konsolidirani izvještaj interne revizije za 2024. godinu, podnosilac: Ministarstvo finansija i trezora BiH.

Usvojen je Izvještaj o provođenju javnih saslušanja sadašnjih i bivših pravobranilaca u Pravobranilaštvu Bosne i Hercegovine i drugih osoba, a u vezi s aktuelnim arbitražnim postupcima, čiji je podnosilac Komisija za finansije i budžet i Komisija za borbu protiv korupcije. Poslanici su također usvojili Izvještaj o finansijskom poslovanju i Programski izvještaj BHRT-a za 2024, te Programski plan i Finansijski plan BHRT-a za 2025.

Na dnevnom redu bile su i poslaničke inicijative Saše Magazinovića kojom se zadužuje Vijeće ministara BiH da, u saradnji s Ministarstvom sigurnosti BiH, međunarodnim i lokalnim partnerima, hitno pronađe novu lokaciju za smještaj migranata koji trenutno borave u migrantskom kampu Blažuj, koja će ispunjavati sigurnosne, tehničke i humanitarne standarde, a u interesu sigurnosti građana i očuvanja javnog reda i mira na području Ilidže.

Magazinović je kazao da inicijativa odražava stav lokalne zajednice i vlasti, te predstavnika stranaka sa Ilidže. Napomenuo je da je kamp formiran kao privremeno rješenje, ali da se situacija s tim problemom odužila, te da se na Ilidži sada dešavaju stvari kojima bi se trebale baviti sigurnosne agencije BiH.

– Tu ima svega, od rasturanja droge, preko oružanih sukoba, krađe, pa do ubistava – rekao je Magazinović.

Poslanik Šemsudin Dedić je rekao da migrantska kriza nije završena, te da je to državni problem. On je dostavio zaključak u kojem traži da migranati s Ilidže ne budu izmješteni u Bihać, u kojem su locirana dva prihvatna centra i koji je zbog toga već preopterećen prilivom migranata.

Nakon rasprave incijative su usvojene.Usvojena je inicijativa Jasmina Imamovića, Saše Magazinovića, Rejhane Dervišević, Albina Muslića, Ermine Salkičević-Dizdarević, Denisa Zvizdića, Nihada Omerovića, Midhata Čaušević, Denijala Tulumovića i Zlatana Begića kojom Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH zadužuje Vijeće ministara BiH da, bez odgađanja, usvoji izmjene i dopune Okvirne energetske strategije u Bosni i Hercegovini i eventualno drugih dokumenata donesenih na osnovu Energetske strategije, na način da se iz navedenih dokumenata izostavi, tj. izbriše gasovodni projekat „Podzemno skladište gasa Tetima s priključnim gasovodom Kladanj-Tuzla-Tetima“ i da se za namjenu skladištenja prirodnog gasa odabere lokalitet koji neće ugrožavati živote, zdravlje i imovinu bilo koga u Bosni i Hercegovini.

Ovom inicijativom zadužuje se Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH da, bez odgađanja, pripremi izmjene i dopune Energetske strategije na gore opisani način i dostavi ih Vijeću ministara BiH.

Poslanici su usvojili Prijedlog zaključka kojim Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH zahtijeva dostavljanje izvještaja Tužilaštva BiH o radu i postupanju, te primjeni zakona Bosne i Hercegovine u istrazi protiv osumnjičenog Milorada Dodika zbog postojanja osnovane sumnje da je počinio krivično djelo napad na ustavni poredak iz člana 156. stav 1. Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine, koji je podnijela Komisija za borbu protiv korupcije.

Prijedlog zaključka o povlačenju iz zakonodavne procedure Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osnovama sigurnosti saobraćaja na putevima u Bosni i Hercegovini, koji je predložio poslanik Saša Magazinović, usvojen je nakon opsežne diskusije.

Naime, Magazinović je u toku diskusije kazao da je od početka godine u Kantonu Sarajevo testirano 356 vozača, od čega je testiranje odbilo 336 vozača, dok je 20 prihvatilo test i kod njih je utvrđeno prisustvo opojnih droga u organizmu. Poslanik Milan Dunović je kazao da nije čudno da vozači koji voze pod dejstvom opojnih sredstava odbijaju testiranje, jer su svjesni da je to jeftiniji vid kazne. Dunović je podsjetio na incijativu da se značajno pooštre kazne za odbijanje testiranja na opojna sredstva.

Data je saglasnost za ratifikaciju Sporazuma o zajmu (Projekat održive, integrirane i sigurne putne infrastrukture) između Bosne i Hercegovine i Međunarodne banke za obnovu i razvoj, Sporazuma o grantu između Bosne i Hercegovine i Evropske investicione banke ,,Mediteranski koridor: Poddionica autoputa 5c Tunel Kvanj – Buna u Bosni i Hercegovini, te Ugovora o finansiranju (Evropski fond za održivi razvoj – EFSD + Specijalno investiciono područje 1) između Bosne i Hercegovine i Evropske investicione banke – Vjetroelektrana Poklečani.