Dodik je tražio njeno izuzeće zbog sumnje u njenu nepristrasnost, no svih 30 sudija sa pravom glasa je bilo protiv ove odluke.
Ćosić-Dedović će sada odlučivati da li će prihvatiti optužnicu protiv Milorada Dodika.Kako pišu bh. mediji, sutra počinje teći rok za potvrđivanje optužnice, a osumnjičeni više nema pravo žalbe na izuzeće sudije.

Advokat Goran Bubić smatra da sutkinja Dedović, jednako kao i bilo koji drugi kandidat u sličnoj situaciji, ne može imati nepristrasan odnos kao sutkinja ako postupa u predmetu u kojoj je optužena osoba koja se ranije, u legalnoj proceduri izbora, protivilo njenom imenovanju za sutkinju u Međunarodnom krivičnom sudu.
Tužilaštvo BiH je 25. augusta dostavilo dorađenu optužnicu, a iz Suda BiH u ponedjeljak su medijima kazali da će odluka po predmetnoj optužnici biti donesena u zakonskom roku.
Nakon što je donesena odluka o zahtjevu za izuzeće sada je jedino preostalo da Sud BiH potvrdi ili odbaci optužnicu protiv Milorada Dodiak i v.d. direktora Službenog glasnika Miloša Lukića.
Optužnica je podignuta nakon što vlasti RS-a nisu objavili odluke visokog predstavnika i nakon što nisu primijenili odluke Ustavnog suda Bosne i Hercegovine.
Visoki predstavnik Christian Schmidt je u julu ove godine nametnuo i odluku da je neizvršavanje odluka visokog predstavnika krivično djelo kažnjivo do pet godina zatvora.
Dodik smatra da je riječ o političkoj optužnici te je nakon podizanja optužnice podnio krivičnu prijavu protiv tužitelja Nedima Ćosića i Christiana Schmidta.