Svijet

Pada li Putin? Stručnjaci vide prijetnju njegovom položaju

Ruski predsjednik Vladimir Putin godinama je imao koristi od Wagnerove plaćeničke grupe - ali događaji oko pobune koju je potaknuo šef Wagnera Jevgenij Prigozčin jasno su pokazali, prema mišljenju stručnjaka, da bi nekada neosporna pozicija vladara Kremlja mogla biti ozbiljno narušena.

FOTO: PNCGUAM.COM
FOTO: PNCGUAM.COM

Do sada su operacije plaćeničke grupe Wagner, osnovane 2014., u Africi, Latinskoj Americi, Siriji i Ukrajini služile Putinovim političkim interesima a činilo se da predsjednik uživa u povezanim unutrašnjim rivalstvima u aparatu moći, a ne da ih se boji.

Prigožin je pozvao na otvorenu pobunu

Ali sada se organizacija koju podržava Putin usudila da mu se suprotstavi. Dugogodišnji Putinov saveznik Prigožin objavio je otvorenu pobunu u petak uveče. Predsjednikova brza i izuzetno oštra reakcija u govoru u subotu jasno je dala do znanja koliko je ozbiljno shvatio prijetnju.

Sukob koji se iznenada dogodio u subotu uveče, kada je Prigožin proglasio ustanak završenim i naredio svojim borcima da se vrate, u početku je doveo do kolapsa scenarija marša na Moskvu – ali incident ostavlja trag.

„Mnogi iz elite smatraće Putina lično odgovornim za činjenicu da je sve došlo do ovoga“, napisala je politikolog Tatjana Stanovaja na svom Telegram kanalu pre nego što je vijest o Prigožinovom licu uveče izbila širom svijeta. Osnivač analitičkog centra R. Politik ocijenio je da cio proces znači “povrat za Putinove pozicije”. Istovremeno, bila je uvjerena da je Prigožin sada “osuđen”.

Wagnerove snage dugo su imale vodeću ulogu u ruskom agresorskom ratu protiv Ukrajine, boreći se na najopasnijim sektorima fronta, dok ruska regularna vojska kao da je posustala i, prema zapadnim procjenama, pretrpjela kolosalne gubitke.

Prigožin se protivio ruskom vojnom vrhu

Istovremeno, Prigožin je više puta i nesmetano napadao rusko vojno rukovodstvo, odnosno ministra odbrane Sergeja Šojgua i načelnika Generalštaba Valerija Gerasimova. Ljutito ih je optuživao da su odgovorni za smrt njegovih ljudi jer municija nije isporučena.

“Dugo vremena je Prigožinu bilo dozvoljeno da napada elitu – s jedne strane zbog njegove korisnosti na frontu, a s druge zbog njegove korisnosti samom Putinu”, kaže Aleksandar Baunov iz Carnegie Russia Eurasia Centera u Berlinu.

Pročitajte još

U septembru 2022, prvi put nakon godina poricanja, Prigožin se službeno otkrio kao osnivač Wagner grupe, a zatim je regrutovao nove plaćenike u ruskim zatvorima.

Nijedan javni sastanak između Putina i Prigožina od rata u Ukrajini

Činilo se da Putin drži Prigožina podalje, nije bilo javnog sastanka između njega i vođe plaćenika od početka rata u Ukrajini. Istovremeno, izgledalo je da Prigožin vodi ličnu osvetu protiv ministra odbrane Šojgua, koji se smatra jednim od rijetkih Putinovih ličnih prijatelja u ruskoj eliti.

Prema Baunovu, Prigožin je odlučio da pređe crvenu liniju kada je Putin 13. juna najavio da sve plaćeničke trupe treba da budu dodijeljene Ministarstvu odbrane. U svom ledenom govoru u subotu, Putin nije pomenuo vođu plaćenika po imenu – baš kao što je to učinio sa zatvorenim opozicionarom Aleksejem Navaljnim.

“Neka vrsta Frankenštajnovog čudovišta”

James Nixey iz britanskog trusta mozgova Chatham House vidi Prigožina kao “neku vrstu Frankensteinovog čudovišta” koje je, u određenoj mjeri, imalo slobodne ruke da podstakne rusku vojsku da efikasnije vodi ratove. „Ono što se sada dogodilo, međutim, daleko prevazilazi ono što je Putin ikada predvidio“, kaže Niksi. “To je prvi direktni ozbiljan izazov Putinovom autoritetu u 24 godine.”

Francuski politikolog Ana Kolin Lebedev vidi događaje oko Prigožinovog ustanka kao rastuće shvatanje ruske elite da je „vrijeme stabilnosti prošlo“. Sada je jasno “da država, koja se doživljava kao svemoćna, ima slabosti”, kaže ona. “Sjedište moći danas je daleko klimavija stolica nego što je bila juče.”