Magazin

OVO MOŽE BITI RAZORNO Nešto se strašno događa ispod najopasnijeg 'ledenjaka sudnjeg dana'

Novo istraživanje otkriva da se ledenjak Thwaites, poznat kao "Ledenjak sudnjeg dana" zbog svoje sposobnosti da značajno podigne podigne mora, topi znatno brže nego što su naučnici prethodno mislili.

FOTO: PIXABAY
FOTO: PIXABAY
Ilustracija

Smješten u Zapadnom Antarktiku, ledenjak Thwaites ima površinu otprilike veličine Floride.

Prethodna istraživanja su pokazala da se ledenjak brzo topi još od 1980-ih, što je doprinijelo porastu globalnih nivoa mora za 4% gubitkom stotina milijardi tona leda.

Potpuno rastapanje ledenjaka moglo bi podići nivo mora za čak 60 centimetara. Međutim, Thwaites također utječe na nivo mora jer djeluje kao prirodna brana koja sprječava ledenjake Zapadnog Antarktika da skliznu u okean. Ako bi ledenjak potpuno kolabirao, nivoi mora mogle bi porasti i do 3 metra.

Pročitajte još

Najnoviji podaci sada pokazuju da je topla, visokotlačna morska voda prodrla sve do podnožja ranjivog ledenjaka, što znači da bi rizik od njegovog topljenja mogao biti ozbiljniji nego što se prvotno mislilo. Naučnici su objavili svoja otkrića u ponedjeljak (20. maja) u časopisu PNAS.

ledenjak sudnjeg dana
FOTO: ERIC RIGNOT / UC IRVINE

Može biti razorno

“Brine nas to što možda potcjenjujemo brzinu promjena ledenjaka, što bi moglo biti razorno za obalne zajednice širom svijeta”, izjavila je suautorica studije Christine Dow, profesorica glaciologije na Univerzitetu Waterloo u Ontariju.

Kako bi bolje razumjeli šta se događa ispod površine ledenjaka Thwaites, istraživači su stvorili sken visoke rezolucije pomoću rentgenskih podataka koje su prikupili sateliti od marta do juna 2023. godine. Podaci su pokazali da se površina ledenjaka diže i spušta za nekoliko centimetara kako morska voda ulazi i izlazi ispod njega. Slika koju su dobili otkrila je da se toplo morska voda duboko uvlači unutar ledenjaka na mnoge milje. Ovi ulazi postupno tope Thwaites s donje strane, stvarajući slatku vodu koja se izbacuje u ocean dok se plima povlači.

Naučnici upozoravaju da ovakvo “intenzivno topljenje” može značajno doprinijeti porastu nivoa mora, kao i približiti ledenjak daljnjem urušavanju. Međutim, precizno kvantificiranje ovih porasta, kao i procjena koliko je blizu tačka bez povratka, zahtijeva daljnja istraživanja.

“Trenutno nemamo dovoljno informacija da bismo jednoznačno rekli koliko vremena imamo prije nego što prodor okeanske vode postane neopoziv”, rekla je Dow.

“Unaprjeđivanjem modela i usmjeravanjem naših istraživanja na ove ključne ledenjake, nastojat ćemo barem približno odrediti ove brojke za desetljeća umjesto stoljeća.”