Region

(VIDEO) Ovako izgleda obala kod Umaga. "Ovo je djelo stranaca, prednjače Slovenci"

Vjerovatno najdevastiraniji dio istarske obale jest kod Umaga.

FOTO: GRAD UMAG
FOTO: GRAD UMAG

Ovih su dana iz Grada objavili video i priopćenje u kojem upozoravaju na okupaciju Istre uzurpaciju, devastaciju i privatizaciju pomorskog dobra.

“Istra je, na sramotu svih nas koji u njoj živimo, postala europski raj za bespravne graditelje i uzurpatore. Bespravna gradnja, uzurpacija šumskog i poljoprivrednog zemljišta te pomorskog dobra je ‘karcinom’ koji dnevno izjeda našu županiju, do te mjere da danas ugrožava normalnu kvalitetu života građana.

Zbog iznimno velikog profita dobro organiziranih pojedinaca, poljoprivredno i šumsko zemljište se pretvara u vikend parcele koje realno vrijede 2-3 €/m2, a prodaju se po 30-50 €/m2. Posljedica toga jest da po Istri i dalje nastaju nelegalna naselja, istarske favele, s hiljadama stanovnika. Tiha okupacija Istre se događa pred očima Hrvatske, piše Index.hr.

Da apsurd bude veći, ta bespravna, nelegalna okupacija je djelo većinom stranih državljana, gdje prednjače državljani Slovenije, uz pomoć i asistenciju ‘domaćih domoljuba’. Takva drskost i agresivnost stranih državljana u brutalnom uništavanju Istre nije zabilježena ni u ratnoj povijesti Istre, niti je u drugim dijelovima Hrvatske tako izražena.

Ruganje je to prema svima nama u Istri koji tražimo poštivanje zakona te civilizirano ponašanje stranih državljana, koji zakone u svojim matičnim državama poštuju, dok se prema nama u Istri odnose kao ‘konkvistadori’ te ismijavaju zakone Republike Hrvatske”, objavili su iz Grada.

“Na području Grada Umaga imamo oko 8 kilometara obale koja apsolutno nije dostupna građanima niti turistima, ona je devastirana, okupirana i jedini način je da se to riješi bio vapaj prema onima koji to mogu riješiti. Ovo naše priopćenje je jedno od vapaja. Koje su institucije zakazale? Ako se radi o građevini, tada je građevinska inspekcija, ako se radi o zaštiti okoliša, tada je nadležna inspekcija određenog ministarstva, tu je i pomorska inspekcija, a i rudarska inspekcija u određenim dijelovima jer se radi o pomorskom dobru koje je bogatstvo građana Republike Hrvatske”, rekao je za HRT Vili Bassanese, gradonačelnik Umaga.