Magazin

Otpustili radnika jer nije htio da uključi web-kameru, sud mu dodijelio 75.000 eura 

FOTO: PIXABAY
FOTO: PIXABAY

Odluka kompanije Chetu da otpusti svog radnika je u suprotnosti sa strogim pravilima vezanim za posmatranje zaposlenih. 

Holandski sud presudio je u korist radnika kog je poslodavac otpustio zbog odbijanja da ga nadziru pomoću web-kamere, naredivši kompaniji da mu isplati 75.000 eura odštete. 

Holanđanin je počeo da radi za Chetu 2019. godine kao remote radnik, a kako tvrdi, zarađivao je 70.000 eura godišnje. Radio je za američku firmu više od godinu dana, ali mu je 23. avgusta naređeno da učestvuje u virtuelnom periodu obuke i rečeno da će tokom tog perioda morati da u radno vrijeme ima aktiviranu web-kameru, kao i da dijeli svoj ekran. 

“Ne osjećam se prijatno kada me kamera prati 9 sati dnevno. Ovo predstavlja zadiranje u moju privatnost i čini da se osjećam zaista neprijatno – to je razlog zašto moja kamera nije uključena. Već možete da pratite sve aktivnosti na mom laptopu i ja već dijelim svoj ekran”, odgovorio je Holanđanin na zahtjev firme, zbog čega je po kratkom postupku otpušten 26. avgusta zbog “odbijanja da radi” i “neposlušnosti”. 

Radnik se nekoliko sedmica kasnije obratio sudu u Tilburgu, ističući da “nije dat dobar razlog za momentalno otpuštanje”. Prema njemu, otpuštanje je bio neproporcionalan odgovor, a zahtjev da se web-kamera ostavi uključena je nerazuman i u suprotnosti sa pravilima o privatnosti podataka. 

U svojoj presudi, sud smatra da je malo vjerovatno da je firma Chetu namjeravala da sačuva slike sa web-kamere, pa privatnost podataka nije bila relevantna za slučaj. Umjesto toga, citirao je član 8 Evropske konvencije o ljudskim pravima i jasno stavio do znanja da postoje “stroga pravila vezana za posmatranje zaposlenih” – zahtjev da kamera ostane uključena bilo je nerazumno zadiranje u privatnost zaposlenog, prenosi Smartlife. 

Sud je naložio kompaniji da Holanđaninu isplati više od 2.700 eura neisplaćene plate, 8.375 zbog nezakonitog otkaza, 9.500 eura kao pomoć pri tranziciji radnika i 50.000 eura dodatne naknade. Povrh toga, kompanija mora otpuštenom muškarcu da isplati 23 dana godišnjeg odmora koji nisu iskorišteni, kao i da pokrije sudske troškove. 

Prema sudskim zapisima, manje od sedam dana nakon otpuštanja radnika, holandska filijala kompanije Chetu je odjavljena iz Privredne komore i zatvorena 2. septembra.