Neka istraživanja upozoravaju da prekomjeran unos određenih vitamina i minerala može povećati rizik od razvoja demencije ili Alzheimerove bolesti.
Upravo zato stručnjaci ističu važnost konsultacija s doktorom prije uzimanja bilo kakvih dodataka, posebno u starijoj dobi ili kod hroničnih zdravstvenih stanja. Stoga stručnjaci osobama koje su u opasnosti od Alzheimerove bolesti ili demencije savjetuju izbjegavanje određenih dodataka, navodi Glas Slavonije.
Željezo je jedan od najčešće korištenih dodataka jer se mnogima dijagnosticira manjak tog minerala ili strahuju od njegove nestašice, što može dovesti do anemije, umora i otežanog disanja. No, prema jednoj studiji, australijski su naučnici utvrdili da je “prekomjeran unos željeza povezan s većom učestalošću svih oblika demencije”.
Doktorica Jacqueline Thielen preporučuje da se prije uzimanja dodataka željeza, posebno u starijoj dobi, posavjetujemo s doktorom koji može provjeriti nivo željeza u krvi i na temelju rezultata dati preporuku o odgovarajućem unosu. Ističe i da je moguće povećati unos željeza prirodnim putem, prehranom bogatom zelenim lisnatim povrćem, grahom i sličnim namirnicama, prenosi SheFinds.
Dodaci vitamina B12 sve su češći u dnevnim režimima jer je poznato da pridonose nivou energije i opštem zdravlju. Međutim, stručnjaci upozoravaju na opasnost od pretjeranog unosa – neka istraživanja povezuju visoke nivoe B12 u organizmu s potencijalnim kognitivnim smetnjama.
Kako navodi naučna urednica Katharine Lang u članku za Medical News Today, koji je prošao provjeru činjenica od strane dr. Jill Seladi-Schulman, istraživači su otkrili da “osobe s višim nivoima vitamina B12 imaju povišene nivoe T-Tau proteina, koji se povezuje s neurodegeneracijom i demencijom”. Također su primijetili da je povezanost između B12 i neurodegeneracije bila najsnažnija kod osoba s “niskim nivoima aktivnog B12 i visokim nivoima holo-HC, odnosno ‘neaktivnog’ B12”.
Neurolog dr. Clifford Segil preporučuje da opšta populacija umjesto izolovanih dodataka uzima multivitamin koji sadrži B12, kako bi se osigurala ravnoteža i smanjio rizik od pretjeranog unosa.
Dakle, jedan od najboljih načina za provjeru koje bismo dodatke trebali uzimati, posebno ako smo u rizičnoj grupi za Alzheimerovu bolest ili demenciju, jest konsultacija s doktorom. Iako se ovi dodaci možda ne čine opasnima, istraživanja pokazuju da visok nivo određenih sastojaka koji se nalaze u dodacima iz apoteke mogu negativno uticati na zdravlje mozga, stoga je važno biti umjeren i informisan.