Cilj edukativnih radionica je informirati i educirati osoblje domova za djecu bez roditeljskog staranja i centre za socijalni rad u Federaciji Bosne i Hercegovine o humanom papiloma virusu (HPV), cjepivu protiv HPV u imunizacijskom programu i provedbi Programa imunizacije protiv HPV u Federaciji Bosne i Hercegovine. Dodatni cilj je doprinos prevenciji zaraznih bolesti, promidžbi imunizacije i unaprjeđenju i promicanju zaštite zdravlja djece i mladih.
Prva radionica održana je u utorak, 5. novembra u Mostaru, a sudjelovali su skrbnici iz domova za djecu bez roditeljskog staranja, predstavnici centara za socijalni rad, stručnjaci iz područja odgoja i obrazovanja, zdravstva i socijalnih politika te predstavnici zavoda za javno zdravstvo iz Hercegovačko-neretvanskog kantona, Zapadnohercegovačkog kantona, Unsko-sanskog kantona i Kantona 10.
Pomoćnica direktora ZZJZ Aida Ramić- Čatak pojasnila je da su o humanom papiloma virusu često komunicirali kao o najčešćoj virusno-prenosivoj infekciji. Do sada je poznato više od 150 različitih tipova koje dijelimo na viruse niskog rizika koji uzrokuju uglavnom manje promjene putem spolnih bradavica, običnih bradavica ili nekih manjih kožnih promjena. Za nas su mnogo interesantnije ove grupacije tipova humanog papiloma virusa, više od 15 njih koji se povezuju sa nastankom raka grlića matrice, raka vagine i vulve kod žena te raka penisa kod muškaraca i maligni procesa anorektalne regije oba spola – kazala je.
Tvrdi da ni roditelji ni staratelji ni hranitelji sigurno ne mogu uraditi sve da eliminišu izazove koji prate adolescentni rasti razvoj, ali ono što mogu uraditi zajednički da djecu i mlade motiviraju na odgovornije ponašanje u vezi zdravlje.
– Postoji program imunizacije protiv HPV-a, vakcine koje su u zdravstvenom sistemu Federacije BiH i koje su distribuirane po svim kantonima od Zavoda za javno zdravstvo, prama ciljnoj skupini djevojčica i dječaka 13 i 14 godina koje pozivamo na imunizaciju – istakla je.




Dodala je da je do sada aplicirano oko 4.000 doza vakcina protiv humanog papiloma virusa.
Edukativne radionice “Unaprjeđenje znanja zaposlenih u ustanovama za djecu bez roditeljskog staranja o značaju imunizacije protiv humanog papiloma virusa (HPV)” stručno je uredio i vodi Zavod za javno zdravstvo FBiH uz ključnu podršku Populacijskog fonda Ujedinjenih naroda u Bosni i Hercegovini (UNFPA) i podršku Udruge za promicanje kvalitete življenja IMPETRO. Radionice se organiziraju u okviru četvrte Sedmice održivog razvoja u BiH.
Predstavnica Populacijskog fonda Ujedinjenih naroda u BiH Justine Coulston kazala je da je u toku Sedmica održivog razvoja u Bosni i Hercegovini, što znači da UN zajedno sa svim međunarodnim partnerima provodi aktivnosti diljem zemlje kako bi proslavili ciljeve održivoga razvoja te objasnili šta ciljeve održivog razvoja tačno podrazumijevaju, ali i kako bi ubrzali postizanje tih ciljeva do 2030. godine.
– Radimo na unaprjeđenju zdravlja i dobrobiti, a upravo su zdravlje, očuvanje zdravlja i dobrobit cilj održivog razvoja broj tri, što znači da treba zaštititi zdravlje i dobrobit svih žena i muškaraca, odnosno djevojčica i dječaka. Dok sam odrastala, nismo znali da postoji HPV vakcina. Kada sam došla u adolescentno doba, znala sam da zloćudni tumor grlića maternice postoji, ali to je nešto što se ne može dogoditi nama. Ali kasnije sam shvatila da takva bolest postoji i prijeti svima – kazala je.
Na kraju je zaključila da se mora voditi računa o punoj pokrivenosti, što znači da treba poštivati princip koji kaže da niko ne smije biti izostavljen. Ukoliko niste upoznati sa vakcinom protiv HPV, molim vas da se obratite stručnim zdravstvenim radnicima kako biste dobili kompletne informacije i kako biste osigurali da vaša kćerka ili vaš sin budu na vrijeme vakcinisani – poručila je roditeljima.