Sarajevo

Peta škola imunizacije u FBiH: "Ovaj veliki civilizacijski iskorak je u zadnje vrijeme u problemu"

Ured Svjetske zdravstvene organizacije u BiH, u partnerstvu s Federalnim ministarstvom zdravstva, Zavodom za javno zdravstvo FBiH i JU Dom zdravlja KS i uz potporu Evropske unije organizirao je Petu školu imunizacije u FBiH koja je održana u protekla dana u Sarajevu, saopćio je Zavod za javno zdravstvo FBiH.

FOTO: ZAVOD ZA JAVNO ZDRAVSTVO FBIH
FOTO: ZAVOD ZA JAVNO ZDRAVSTVO FBIH

“Komunikacija u provođenju imunizacije” bila je glavna tema dvodvenog hibridnog skupa na kojem se govorilo o redovitoj imunizaciji u Federaciji Bosne i Hercegovine, uvođenju imunizacije protiv HPV u Federaciji Bosne i Hercegovine, o imunizaciji protiv pneumokokne bolesti, cijepljenju protiv COVID-19 i drugim temama vezanim uz imunizaciju

Sudjelovali su zdravstveni djelatnici koji rade na imunizaciji u Federaciji Bosne i Hercegovine te domaći i međunarodni stručnjaci iz ovih oblasti koji su istaknuli važnost imunizacije za smanjenje obolijevanja i umiranja od zarazih bolesti, ali i potrebu da se ulože dodatni napori kako bi se unaprijedio proces imunizacije, posebno strategije naknadnog cijepljenja i vođenja evidencija o imunizaciji.

Skup je pozdravio i uspjeh zaželio prim. mr. sc. Siniša Skočibušić, dr. med., direktor Zavoda za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine.

– Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine jasno govori o važnosti imunizacije u Federaciji BIH. Imunizacija, kao veliki civilizacijski iskorak, u zadnje vrijeme je u određenom problemu. Taj problem se odnosi na određene smanjene obuhvate imunizacijom. Vjerujem da će razgovori stručnjaka i onih koji su predani imunizaciji tokom Pete škole imunizacije upravo polučiti što mi možemo više učiniti, kroz bolju komunikaciju, da obuhvat bude veći. Činjenica je da se mi u zadnje vrijeme susrećemo s problemima reaktivacije cijepno preventabilnih bolesti i velikog interesa javnosti. Upravo zato, u ovom razdoblju nakon pandemije COVID-19, moramo još više govoriti o benefitima koje donosi imunizacija kako bi se spriječio rizik od epidemija bolesti koje se mogu spriječiti imunizacijom – rekao je prim. dr. Skočibušić.

Prema nedavnom istraživanju SZO, zdravstveni djelatnici iskazali su povećano povjerenje u preporuku cijepljenja nakon što su završili obuku o komunikaciji s pacijentima o cjepivu protiv COVID-19.

– Konstantna obuka na polju komunikacija, naročito za zdravstvene djelatnike primarne zdravstvene zaštite, koji su prva linija s kojom se pacijenti susreću, je neophodna, jer njihove komunikacijske vještine, znanje o cjepivima i sposobnost rješavanja upita pacijenata od ključne su važnosti za povećanje cijepnog obuhvata i izgradnju povjerenja javnosti u imunizaciju, a time i u zdravstveni sustav u cjelini – zaključio je Skočibušić.