Odmaralo se na Jadranu. Besplatno. U firminim ljetovalištima. Čemu briga, planiranje i trošenje nekoliko hiljada maraka za nekoliko dana. Danas su ljetovališta jugoslovenskog radnika, ako nisu privatizovana, ruglo. Jednom takvom smo svjedočili u Neumu, u ulici Sunčana obala bez broja.
Predivna lokacija na korak do mora govori da su tu nekad u odličnom ambijentu odmarale čitave porodice, s pogledom na more. U hladu, u ljepoti. Sudeći po tabli jednu zgradu su koristili radnici sadašnjeg Javnog preduzeća Šume Herceg-Bosne Mostar, dok na dugim objektima nije ostala ni tabla.
Osim zidova tek poneki sto i stolica na balkonu. S obzirom da je mostarsko šumsko preduzeće sada u stečaju pretpostavljamo da i to stvara dodatni problem i prepreku za renoviranje ili rušenje. Istina da je sada ponuda veća i da se može doći do svakog ugla planete.
No, istina je i da je to prosječnom radniku nedostižno i da putovanja bogataša može gledati samo na Instagramu, a ako će na more kao nekad, treba para i to baš znakovito – more.
Dan u sezoni s potpunim ugođajem hiljada, gotovo čitava plata. Oni mudriji štede čitavu godinu i ako ih kvar automobila ne poremeti, mogu ljetovati u hotelu, all inclusive. Svi dobiju po narukvicu i sedmicu uživanja. Kad se vrate prepričavaju, uglavnom ključnom rečenicom “Jedi i pij, ptičijeg mlijeka ima”.
Ko nije mudar, pa jede vani i pije kafe, i puši, ništa od šteka. Možda kredit ili minus, ali ode se. Ako ne može hotel ima kod jedne žene – “mi uvijek kod nje, da nam jeftinije barem deset eura”.
Takvih muka nije bilo, stariji prepričavaju da je nekad najteže bilo otići do Neuma, Podaca ili Tučepa stojadinom. No, i to je gušt. Valjda jest. Uz Ivan jedva, uz Bradinu nikako. Nema snage, ali zato troši 15 litara benzina, no nema veze, porodica je na okupu.
Na starim fotografijama se vidi da je bilo mnogo uživanja na ljetovanju, ili su bili bolji i dinamičniji filteri nego danas.
Planirate li na ljetovanje? Gdje? Pišite nam u komentarima.