Sarajevo

OBRUŠAVANJE FASADA, SVAKODNEVNA OPASNOST U SARAJEVU: Načelnik Općine Stari Grad veli da je odgovornost...

Obrušavanje fasada sa zgrada u Sarajevu postao je sve učestaliji problem na kojem niko ništa ne radi, niti preuzima odgovornost.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

Čak iako se odgovornost preuzme, sve se završi samo na priči, dok oronuli komadi svakodnevno završavaju na ulicama glavnog grada kojima prolaze i pješaci.

Godinama se samo kao mantra ponavlja priča o nadležnostima, kulturno-historijskom naslijeđu, troškovima i sličnim razlozima koji su razlog za nepoduzimanje konkretnih poteza.

Na Dolac Malti se nekoliko dana obrušio ogroman komad fasade sa zgrade BH Pošte, ali srećom u incidentu niko nije povrijeđen. Slični slučajevi nisu rijetkost u glavnom bh. gradu pa ni u najprometnijim pješačkim zonama. Prošle godine je u padu dijela fasade povrijeđena prolaznica.

Pročitajte još

Dok se odgovornost prebacuje s jednih na druge, s općine na upravitelje, s upravitelja na stanare, postavlja se pitanje šta će se desiti kada neko strada.

Međutim, alarmi kod nadležnih se ne pale, piše Klix.

Početkom godine, načelnik Općine Stari Grad Irfan Čengić oglasio se zbog padanja fasade u ulici Ferhadija i ponovio da je odgovornost upravo na stanarima zgrada.

“Upravo na narednoj sjednici Općinskog vijeća imamo nacrt pravilnika kojim ćemo omogućiti subvencioniranje dijela troškova koji stanari imaju, ali i dalje je to njihova obaveza. Očekivati da neko drugi održava njihovu privatnu imovinu bi bilo kao da vlasnici kuća u mahalama očekuju da im država popravlja fasadu, prozore, oluk, krov…”, naveo je tada Čengić.

Novo obrušavanje fasade u centru Sarajeva, srećom niko nije povrijeđen

Prema Zakonu o upravljanju zajedničkim dijelovima zgrada, upravitelj je odgovoran za održavanje zajedničkih dijelova, a fasada je prema odredbama navedenog zakona zajednički dio zgrade.

Načelnica Općine Novo Sarajevo Benjamina Karić oglasila se povodom obrušavanja fasade na Dolac Malti i najavila pojačane inspekcijske nadzore kako bi se ovakve situacije prevenirale.

“Zato jedno od naših opredjeljenja i jeste upravo sanacija fasada, nužne popravke na zgradama kolektivnog stanovanja, te sanacija liftova i krovova. S tim u vezi obavještavamo da su objavljeni javni pozivi na koje mogu da apliciraju upravitelji zgrada u ovu svrhu, a za koje je iz Budzeta Općine izdvojeno preko pola miliona KM”, poručila je Karić.

Dok kantonalne i gradske institucije uporno rade na promociji turizma u glavnom gradu BiH, Sarajevo Film Festivala i drugih kulturnih manifestacija, kako bi grad imao više posjetitelja, zanemaruje se glavno pitanje – sigurnosti.

Zašto bi turisti dolazili u grad gdje ih na svakom koraku može dočekati opasnost od starih, oronulih zgrada kojima fasada pada na svakom ćošku.

Jer ne pada samo fasada, nego i povjerenje u kompletan nadležni sistem. Ovo pitanje ne smije biti tema kada bude kasno.