Retrovizor

Obilježena 29. godišnjica pogibije komandanta Ferida Dizdarevića i njegovih saboraca

U organizaciji Saveza dobitnika najvećih ratnih priznanja Bosanskopodrinjskog kantona (BPK) “Zlatni ljiljan” u Goraždu je danas obilježena 29. godišnjica pogibije načelnika štaba 43. drinske udarne brigade Ferida Dizdarevića Dizdara i njegovih osam saboraca.

FOTO: FENA
FOTO: FENA

Heroji odbrane Goražda i BiH živote su izgubili na današnji dan 1994. godine na najhumanijem vojničkom zadatku.

U pokušaju da iz minskog polja na lokalitetu Kusjevrani u opštini Čajniče izvuku tijela saboraca Arifa Omerovića i Vejsila Hasovića koji su noć ranije stradali u akciji izviđanja agresorskih artiljerijskih položaja, poginuli su načelnik Štaba i pripadnici Izviđačko-diverzantske čete Ferid Dizdarević i saborci Muris Džananović, Sabahudin Terović, Amir Pašić, Salem Omerović, Nijaz Karović i Bajro Kostić, javlja Fena.

Poginuli su u humanoj misiji

Članovi porodice, njihovi nekadašnji saborci, prijatelji i poštovaoci, predstavnici vlasti BPK-a i Grada Goražde, danas su im odali dužnu počast polaganjem cvijeća na mezarjima u naseljima Kolijevke i Glamoč, a uspomene na lik i djela Dizdara i saboraca evocirane su na akademiji u Centru za kulturu Goražde.

– Dizdar i njegovi saborci poginuli su u humanoj misiji spašavanja tijela nastradalih saboraca. U tom periodu rata, to je bio najveći i nenadoknadiv gubitak Armije RBiH jer ni u jednoj jedinici na prostoru BiH nije bilo slučajeva da je u jednom danu izgubila načelnika štaba, četiri ‘Zlatna ljiljana’ i naša je obaveza da se trajno podsjećamo – kazao je potpredsjednik Saveza Derviš Hadžić.

Salko Omerović, jedan od saboraca i nekadašnji komandir Diverzantsko-izviđačkog voda 43. drinske udarne brigade, s posebnim emocijama prisjetio se da je to bio jedan od najtužnijih trenutaka, posebno za pripadnike te brigade.

– Podsjetio je da je, iako su mu mnogi ukazivali na rizike koje nosi akcija duboko u neprijateljskoj teritoriji, komandant Dizdarević govorio kako sebi nikad ne bi mogao oprostiti da ih ostavi tamo. U toj akciji je ranjeno 17 boraca, a izvlačenje tijela poginulih i ranjenih iz minskog polja trajalo je cijelu noć kroz snijeg dubine oko jednog metra. Našim herojima dugujemo nezaborav – poručio je Omerović.

Da se ne zaboravi

Poruke da se ne zaboravi uputili su i članovi porodica, pomoćnica gradonačelnika Samira Drakovac, ministar za boračka pitanja BPK Avdo Mirvić i premijer BPK-a Edin Ćulov.

Februar 2023. i februar 1994. godine nisu i nikada neće biti isti. Dijele ih smrt i život, rat i mir, sjećanje i zaborav, hrabrost i strah, bitke i medalje. Dizdar i njegovi saborci u miru bi bili obični momci iz komšiluka, danas su sinonim za ljudskost i hrabrost. Pamtimo njihova imena – poručeno je s akademije.