Kolumne

O čemu razmišlja čovjek, a o čemu dijete dok gleda u tenk koji okružuju specijalci u parku?

U slučaju da možda niste primijetili ili ste već zaboravili, tenk ruske proizvodnje T-55 postavljen je 16. septembra 2024. godine iza Druge gimnazije u parku "Safeta Isovića" u centru Sarajeva.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

O čemu razmišlja čovjek, a o čemu dijete dok gleda u tenk koji okružuju specijalci u parku? Teško da se može pomisliti išta lijepo, osim blage jeze pri samoj pomisli na rat i sve strahote koje su bile i od kojih svi strepimo da se ne ponove.

U slučaju da možda niste primijetili ili ste već zaboravili, tenk ruske proizvodnje T-55 postavljen je 16. septembra 2024. godine iza Druge gimnazije u parku “Safeta Isovića” u centru Sarajeva. Tenk je dio spomenika specijalcima odreda “Bosna” koji su ga, kako je objavljeno, zarobili u maju 1992. godine od snaga tadašnje Jugoslavenske narodne armije (JNA). Pored tenka nalazi se i pet skulptura specijalaca u prirodnoj veličini pod punom ratnom spremom koji zarobljavaju tenk. Dakle, uništeni tenk neprijateljske vojske.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

I svaka čast na odavanju počasti, ali šta iko ima od ovoga, jednostavno nije mu mjesto kod škole!Dovlačiti tenk i ratne rekvizite ispred škole asociralo je mnoge na Sjevernu Koreju, pa se s pravom pitaju je li se to tako tamo radi, pa je ovo pokušaj kopiranja?

Ako se želi odati počast zaslužnim borcima i specijalcima, treba pomoći njihovim porodicama, organizovati časove historije ili kroz Historijski muzej edukativna predavanja kako bi se sačuvalo sjećanje ako je to cilj svega – ne zaboraviti nikad!?

Svi se kao boje da se rat ne ponovi, a šta zapravo vladajuće elite rade nego ‘hrane sve’ strahom od secesije u državi i novog krvoprolića.

Ideja da se u park postavi tenk, bila je stara nekoliko godina, a aktualizirala je i sprovela u djelo sad već bivša gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić. I bar bi ona kao žena, a prije svega majka trebala imati na umu da ovakvoj vrsti instalacije nije mjesto u neposrednoj blizini škole.

Kakvu poruku šalju djeci i to u periodu kada je vršnjačko nasilje itekako u porastu u školama, kada gotovo da nema dana, a da u njemu nema lažnih dojava o bombama? Razmišljali iko koliko smo svi kolektivno zarobljeni u traumama prošlosti?

Zasigurno da još jedan podsjetnik na rat ne treba nikome, a najmanje djeci!

Zanimljivo je da su bile reakcije javnosti čak i peticija da se tenk izmjesti, ali očigledno uzalud, ništa ne ometa vlast da sprovede svoju zamisao. Nakon dva mjeseca više nikog nije briga što je tenk u sred prelijepog parka Druge gimnazije. Preko puta je i privatna osnovna škola, te su neke nevladine organizacije, ali i Organizacija za europsku sigurnost i saradnju (OSCE), smatrale da nije primjereno da tenk kao spomenik bude u blizini škola i na tome je sve ostalo.

I ovo je još jedna poruka u nizu da u Sarajevu niko ne nudi budućnost, već samo ono što imamo, a to je prošlost. Zarobljeni smo u svojoj ljenosti i očigledno nećemo iz nje, jer ništa i ne znamo nego pričati o prošlosti i živjeti vječno vraćanje istog.

Mučno je gledati kako zapravo nikome nije stalo da nam kolektivno bude bolje…