Zdravlje

Novi zakon EU-a o dostupnosti lijekova

Vodeći stručnjaci raspravljaju o reformi evropskog zakonodavstva na EU Pharma Forumu u Zagrebu.

FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
Ilustracija

Cilj je lijekove učiniti dostupnima svim građanima bez obzira na to iz koje zemlje članice dolaze. 

Dok neki građani u Europskoj uniji određeni lijek čekaju četiri mjeseca, drugi isti takav dobiju za više od dvije godine. 

Unija to sada želi promijeniti najvećom reformom evropskog zakonodavstva o lijekovima u više od 20 godina.

– Cilj nam je da lijek bude dostupan onda čim dođe na tržište, da bude ekonomski prihvatljiv, a moje je da brinem o financijskim pokazateljima odnosno da ne budu dugovi veledrogerijama duži od onoga što je poslovno prihvatljivo, rekla je Irena Hrstić, ministrica zdravstva Hrvatske.

– Jedna od najvažnijih stvari za pacijente je da se uređuju obveze nositelja odobrenja da na svako tržište u roku od godinu dana nakon odobrenja ipak stave lijek na listu lijekova. Mislim da je to za hrvatske pacijente najvažnija stvar. Događa se još puno regulatornih promjena, imamo priliku i dobiti generičke i bioslične lijekove i ranije nego što smo imali do sad po postojećoj regulativi, tako da vjerujemo da i ta će se ta važna tema održivosti zdravstvenog sustava kroz ove dokumente riješiti, ističe Ana Soldo, predsjednica Hrvatske ljekarničke komore.

– Mi danas imamo situaciju da je u Njemačkoj dostupno 46 od 48 novih onkoloških lijekova, dok u nekim malim zemljama istočne Europe ta brojka varira od 2-5. Tako da ima jako puno prostora za poboljšanje, s jedne strane privlačenje investicija, privlačenje farmaceutske industrije u Europu, manja ovisnost o trećim državama, ali s druge strane omogućiti da svi pacijenti u EU dobiju lijekove u isto vrijeme i to je prioritet i Europskog parlamenta, kazao je Tomislav Sokol, zastupnik u Europskom parlamentu.