Navode da je kao cilj početka primjene EES sistema naveden oktobar 2025. s tim da će slijediti šestomjesečni period postupnog uvođenja i prilagodbe što bi značilo da bi njegova puna primjena krenula od aprila 2026. godine.
Primjena novog sistema putovanja važit će za zemlje Evropske unije, osim Irske i Kipra, te ostale države članice Schengenskog prostora Norvešku, Island, Švicarsku i Lihtenštajn.
Nova pravila važit će za sve gražane zemlja kojima za putovanje u EU, odnosno Schengen prostor nije potrebna viza, a najpogođeniji u tom smislu bit će građani Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Albanije, Kosova, kao i Ukrajine, Moldavije i Gruzije.
“EES će zamijeniti ručno pečatiranje pasoša nakon što se sistem u potpunosti provede, a što je planirano u aprilu 2026. godine”, navode iz Evropske turističke asocijacije.
Sistem EES će prikupljati biometrijske podatke koji osim osnovnih ličnih podataka, podrayumijeva i fotografisanje na granici kao i uzimanje otisaka prstiju svim osobama starijim od 12 godina.
“Nije potrebna prijava prije putovanja jer se postupak odvija po dolasku na granični prelaz. Ako je dopušteno na ulazu, osoba može unaprijed prenijeti svoju sliku lica (ali ne i otiske prstiju) putem mobilne aplikacije kako bi se ubrzala obrada na graničnoj kontroli. Informacije (video) o prototipu mobilne aplikacije je razvio FRONTEX za korištenje u zemljama provedbe”, navode iz Evropske turističke asocijacije.
Prikupljeni lični podaci pohranjuju se 3 godine i jedan dan nakon izlaska iz Schengenskog prostora za većinu državljana trećih zemalja. Prilikom ponovnog ulaska u Schengenski prostor, a podaci u datoteci su još uvijek pohranjeni i važeći, nije potrebno prikupljati nove biometrijske podatke.
Evropsko vijeće i Parlament privremeno su se dogovorili da će državama članicama Schengenskog prostora dopustiti postupnu provedbu EES-a tokom razdoblja od 6 mjeseci.
Zakon će omogućiti državama članicama Schengenskog prostora da odluče kada će se EES implementirati na određenom graničnom prelazu u njihovoj zemlji (uključujući i hoće li se provoditi u potpunosti ili djelomično – biometrijski podaci neće se prikupljati kada se provodi djelomično).
Kao rezultat toga, očekuje se da će se provedba EES-a razlikovati među zemljama/graničnim prelazima do planirane potpune provedbe u aprilu 2026., iako u određenim intervalima tokom 6-mjesečnog razdoblja države članice moraju ispunjavati minimalne zahtjeve propisane zakonom.
Nadalje, pečatiranje pasoša nastavit će se do kraja razdoblja postupne provedbe.