Sve više zaposlenih u Njemačkoj odlazi na bolovanje zbog mentalnih tegoba, a najnoviji podaci ukazuju na ozbiljan porast broja dana odsustva s posla uzrokovanih depresijom.
Prema izvještaju DAK-Gesundheit, vodeće zdravstvene osiguravajuće kompanije, tokom 2024. godine registrovano je čak 183 dana bolovanja zbog depresije na svakih 100 zaposlenih – što je porast od gotovo 50 posto u odnosu na 122 dana iz 2023. godine.
Ukupni broj dana bolovanja zbog mentalnog zdravlja također je u porastu – sa 323 na 342 dana na 100 osiguranika. Najpogođeniji su radnici u sektorima njege, poput onih koji rade sa starijim osobama i djecom.
„Veliki broj mentalnih bolesti često vodi do dugih bolovanja, a dodatni problem predstavlja stigmatizacija zaposlenih i njihovih poslodavaca“, izjavio je Andreas Storm, izvršni direktor DAK-a. On je pozvao na otvorenije društvene razgovore o uzrocima depresije i anksioznosti, te jačanje podrške za mentalno zdravlje.
Zabrinjavajuće je što sve starosne grupe bilježe porast depresivnih poremećaja. Dok mlađe generacije pokazuju kontinuiran rast već godinama, tokom 2024. zabilježen je nagli skok kod starijih zaposlenih, što dodatno komplikuje situaciju na tržištu rada.