Mediji u Hrvatskoh izvijestili su o tome još 23. jula, a to je treći puta u manje od 12 mjeseci da su povratnici iz Hrvatske u pokrajini Gornja Austrija prijavili pronalazak škorpiona nakon povratka s Jadrana.
U koferu bila majka škorpionka i njenih 17 potomaka.
Austrijanka iz Natternbacha je odmah pozvala centar za spašavanje životinja u Gusentalu.
Iz Gusentala su škorpioni prebačeni u sklonište za životinje u Linzu. Ondje su čekali da im se javi netko tko ide u Hrvatsku, kako bi životinjice prevezao do Jadrana. Moja prijateljica radi u skloništu i pitala me bih li to učinila. Svi u obitelji jako volimo životinje, tako da se nismo dvoumili, izjavila je Sabine Wolfsegger, koja je sa suprugom Ewinom i kćerkom Marie u četvrtak stigla na Krk, piše Jutarnji.hr.
Nije bilo nikakvih problema prilikom transporta, imali su i dokumentaciju u slučaju provjere na granici.
Krajem juna još jedna žena, ovaj puta iz Linza, otkrila je škorpione nakon povratka iz Hrvatske. Uočila ih je tri sedmice nakon povratka u stan.
U svijetu postoji oko 600 vrsta škorpiona, ali smrtonosan može biti ubod tek nekoliko vrsta. Najpoznatije su europske vrste talijanski škorpion (Euscorpius italicus) i karpatski škorpion (E. carpathicus), čiji ubod u čovjeka uzrokuje samo manje crvenilo.
U Hrvatskoj je otkriveno sedam vrsta škorpiona i sve su svrstane u rod Euscorpius, a žive u priobalju. Oni su razmjerno slabog otrova i nema opasnosti za život ubodene osobe. Nikada neće namjerno napasti čovjeka, već samo ako slučajno stanete na njega ili ako se zavuče u odjeću.