Svijet

Najveći broj dječijih brakova u Južnoj Aziji

Južna Azija dom je najvećeg broja dječjih brakova u svijetu zbog sve većih finansijskih pritisaka i zatvaranja škola zbog COVID-19 koji su prisilili porodice da udaju svoje mlade kćeri, prema novim procjenama koje je objavio UNICEF u srijedu.

FOTO: ILUSTRACIJA/EPA
FOTO: ILUSTRACIJA/EPA

U regiji je bilo 290 miliona dječjih brakova, što je činilo 45 posto ukupnog broja u svijetu, saopćila je agencija Ujedinjenih naroda za djecu, pozivajući na dodatne napore da se ta praksa prekine.

– Činjenica da Južna Azija ima najveći broj dječjih brakova u svijetu nije ništa drugo do tragična – rekla je Noala Skinner, UNICEF-ova regionalna direktorica za Južnu Aziju, prenosi Reuters.

Dječji brak sprječava djevojčice u učenju, dovodi njihovo zdravlje i dobrobit u opasnost i ugrožava njihovu budućnost. Svaka djevojka koja se uda kao dijete previše je, navodi UNICEF u saopćenju.

Nova studija agencije koja je također uključivala intervjue i rasprave na 16 lokacija u Bangladešu, Indiji i Nepalu otkrila je da su mnogi roditelji vidjeli brak kao najbolju opciju za kćeri koje su imale ograničene mogućnosti studiranja tokom karantina zbog COVID-a.

Zakonska dob za stupanje u brak za žene je 20 godina u Nepalu, 18 godina u Indiji, Šri Lanki i Bangladešu te 16 godina u Afganistanu. U Pakistanu je 16 godina, osim u provinciji Sindh, gdje je minimalna dob 18 godina.

Studija UN-a također je otkrila da su porodice bile prisiljene zbog finansijskih poteškoća tokom pandemije da udaju svoje kćeri mlade kako bi smanjile troškove kod kuće.