Istina, u posljednje vrijeme Općina čini značajne napore da što više njenih građana, u padinskim dijelovima lokalne zajednice, bude u mogućnosti imati čistu pitku vodu iz sistema gradskog vodovoda. No, poduzete aktivnost ne idu željenim tokom. Građani ovih područja očekuju da će one, u vremenu pred nama, biti rješene kako bi, konačno, i oni imali priliku da čistu pitku vodu koriste iz sistema gradskog vodovoda.
Do tada problemi kojih ih prate kod korištenja vode iz sistema lokalnih vodovoda bit će nešto sa čime će se teško boriti.
Neka od ugroženih područja jesu i naselja Tihovići i Svrake.
Često, u sklopu redovnih, mjesečnih, analiza higijenske ispravnosti vode, Zavod za javno zdravstvo Kantona Sarajevo utvrdi da u ovim naseljima voda sa lokalnih izvorišta nije ispravna za piće.
Tako je nedavno Općini Vogošća stigla je obavjest o zdravstvenoj ispravnosti vode na lokalnom vodovodu “Tihovići”. U njoj je naznačeno da ispitani uzorci vode, na osnovu rezultata izvještaja o mikrobiološkom i fizičko–hemijskom ispitivanju ne odgovaraju odredbama Pravilniku o zdravstvenoj ispravnosti vode. Otkriveno je prisustvo bakterija Escherichia coli (5) i koliformnih klica (125), te je takva voda epidemiološki rizična po zdravlje korisnika i ista nije za piće, kao ni za ličnu higijenu i higijenu posuđa u kojem se hrana priprema i distribuira.



Sličan nalaz doznačen je i za ispravnost vode na lokalnom vodovodu “7 vrela” u Svrakama. U njemu stoji da ispitani uzorak vode, na osnovu izvještaja o mikrobiološkom ispitivanju, zbog prisustva koliformnih klica (50) nije zdravstveno ispravan. Voda nije upotrebljiva za piće, ličnu higijenu i higijenu posuđa u kome se hrana priprema i poslužuje.
Preporučene su korektivne mjere vezane za to da se odmah obustavi distribucija vode sa ovih lokalnih vodovoda i obavijeste korisnici da voda nije za piće, te da voda nije upotrebljiva ni za ličnu higijenu i higijenu posuđa u kome se hrana priprema i distribuira.
Preporučeno je, također, da se korisnicima sa ovih područja u međuvremenu obezbijedi alternativan način vodosnabdijevanja zdravstveno ispravno vodom te da se izvrši temeljito mehaničko čišćenje i pranje kaptaže i rezervoara, dezinfekcija propisnim dezinfekcionim sredstvom, te hiperhlorinacija kompletnog vodovodnog sistema, rezervoara i distributivne mreže u trajanju od 24 sata. Poslije toga da se isprazni i ispere sistem i ponovo napuniti svježom vodom.
Nadležna Općinska služba, o ovim nalazima, obavijestila je Odbore koji upravljaju navedenim lokalnim vodovodima radi poduzimanja neophodnih mjera vezanih za čišćenje kaptaža, rezervoara i drugih objekata te provođenja drugih aktivnosti koje bi dovele do toga da voda što hitnije, ponovo, bude sanitarno-higijenski ispravna.
Inače, ovo nije prvi put da se žitelji ovih dijelova Vogošće nađu u problemu. Nameće to potrebu da, do trenutka proširenja gradske vodovodne mreže, Odbori koji upravljaju lokalnim vodovodima ozbiljnije počnu raditi svoj posao.