Sarajevo

Na Ilidži sinoć pucao Emir Škaljo, granični policajac sa debelim dosjeom

U policijskim krugovima niko se nije posebno iznenadio lišenjem slobode inspektora GPBiH Emira Škalje zbog postojanja osnova sumnje da je u samo jednoj noći počinio niz krivičnih djela: izazivanje opće opasnosti, nedozvoljeno držanje oružja ili eksplozivnih materija, oštećenje tuđe stvari, teška tjelesna povreda i laka tjelesna povreda.

FOTO: FACEBOOK/EMIR ŠKALJO
FOTO: FACEBOOK/EMIR ŠKALJO

Pročitajte još

Ministarstvo unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo kratko se oglasilo da se policajac Škaljo sinoć bez ikakvog povoda sukobio sa dvije osobe, koristeći fizičku snagu i biber sprej, pri čemu je nanio teške tjelesne povrede 37-godišnjem M.K, dok je jedan malololjetnik zadobio lakše tjelesne povrede.

Emir Škaljo je na Ilidži upotrijebio vatreno oružje, ispalivši jedan hitac iz pištolja, pri čemu nije bilo povrijeđenih osoba, dok je upotrebom podesnih predmeta pričinio materijalnu štetu na tri parkirana motorna vozila.

Škaljo je osoba kojoj je nakaradni sistem dozvolio da nažalost nosi uniformu i službeni pištolj, javnosti dobro poznata još od 2017. godine kada su objavljeni detalji njegovog ekstremnog nasilja nad maloljetnicom koju je držao u zatočeništvu. Dnevni avaz je 2017. godine objavio dijelove mučnog svjedočenja djevojke.

A. S., je prema prijavi, bila žrtva njegovog višemjesečnog iživljavanja. Ona je navela da joj je u trećem razredu srednje škole “visio” u školi na svakom odmoru, ispraćao je i dopraćao, sve dok je nije pridobio da živi s njim. Kazala je da ispočetka nije bio nasilan, ali da je nakon nekoliko meseci krenulo sa šamarima, prijetnjama, ucjenama, a onda i žestokim nasiljem.

– Na kraju, sve je kulminiralo kada me teško pretukao, ugasio je dvije cigarete na mom licu, lomio me, udarao me puno. Liječnici u bolnici konstatirali su mi gubitak sluha na jedno i oštećenje drugog uha, lomove ne brojim – ispričala je ona, a isti iskaz dala je i policiji i Tužiteljstvu ZDK.

Mnogi su se tada pitali kako je moguće da Emir Škaljo i dalje radi u policiji, ali činjenica je da ga je za sve navedeno Disciplinska komisija Granična policija BiH sankcionirala sa novčanom kaznom od 30 posto od osnovne mjesečne plate u trajanju od pet mjeseci. Bolji poznavatelji prilika u Graničnoj policiji BiH su se pitali mnogo ranije kako je moguće da je Škaljo policajac, s obzirom na činjenicu da je ovaj Zeničanin još 2007. godine osuđen na kaznu zatvora od mjesec dana za krivično djelo omogućavanje i uživanje opojnih droga.

CIN je objavio da se policajcu Granične policije BiH koji je bio poznat i kao zet tada utjecajnog, a sada penzionisanog načelnika administracije Granične policije BiH Mustafe Ovčine, presuda izbrisana iz evidencije u januaru 2009. godine. Ovčina je tada izjavio da lično nije imao nikakvog utjecaja na izbor svog zeta Škalje u policijskoj agenciji u kojoj je jedan od rukovodećih službenika, te da je Škaljin izbor pravedan!!!

Interesantno je da Škaljo nije imao podršku samo punca, već je u kasnijem periodu Graničnoj policiji BiH važio za veoma bliskog saradnika tadašnjeg direktora Zorana Galića.

Iako je riječ o osobi upitne reputacije Zoran Galić povodom Dana i 21. godišnjice Granične policije BiH 2021. godine za srebrenu policijsku značku koju dodjeljuje Ministarstvo sigurnosti BiH predlaže Emira Škalju. Da ironija bude veća iste godine Galić za najznačajnije nagrade predlaže osumnjičenog za krivična djela u vezi sa korupcijom tokom zapošljavanja u GPBiH optuženog policijskog službenika, Rejhana Rakovića što je više nego jasna poruka zdravom tkivu ove policijske agencije kako se napreduje u karijeri.

Pripadnici MUP-a Kantona Sarajevo tokom pretresa stana i garaže Emira Škalje zaplijenili su: dva pištolja s pripadajućim okvirovima i 30 metaka, 79 metaka različitog kalibra, i dijelove automatske puške. Postavlja se pitanje da li će policijski i pravosudni organi počevši od Granične policije BiH, ali i drugih koji posjeduju informacije o aktivnostima Emira Škalje konačno poduzeti mjere i radnje u cilju sprečavanja neke veće tragedije. Trenutno je zaposlen u Terenskom uredu za aerodrome u Sarajevu.

U ovom trenutku je javnosti, kao i komšijama koje je Škaljo sinoć maltretirao, važno da se nalazi iza rešetaka, a u nekoj daljoj budućnosti bi bilo dobro da se pred pravosudnim organima nađu oni koji su mu svjesno omogućili da se zaposli, ostane i napreduje u službi, piše N1