Svijet

Muškarac preminuo nakon ugriza šišmiša zaraženog rijetkim smrtonosnim virusom: Lijek ne postoji

Muškarac iz Australije preminuo je nakon ugriza šišmiša zaraženog virusom sličnim bjesnilu, saopćile su zdravstvene vlasti savezne države Novi Južni Wales.

FOTO: UNIVERALOANIMALI-IT.
FOTO: UNIVERALOANIMALI-IT.

Riječ je o izuzetno rijetkom, ali smrtonosnom virusu poznatom kao australski šišmišji lisavirus (ABLV).

Muškarac u pedesetim godinama umro je nekoliko mjeseci nakon ugriza šišmiša za kojeg je naknadno potvrđeno da je bio nosilac ABLV-a. „Upućujemo iskrenu sućut porodici i prijateljima preminulog zbog ovog tragičnog gubitka“, poručili su iz zdravstvene službe Novog Južnog Walesa.

Pročitajte još

ABLV je vrlo blizak klasičnom virusu bjesnila, koje se ne pojavljuje u Australiji. Virus se prenosi kada slina zaraženog šišmiša dospije u ljudsko tijelo putem ugriza ili ogrebotine. Prvi simptomi mogu se javiti za nekoliko dana, ali i tek nakon nekoliko godina, što otežava rano otkrivanje.

Bolest u početku podsjeća na gripu, s glavoboljom, povišenom temperaturom i umorom, ali se stanje brzo pogoršava i dolazi do paralize, delirija, grčeva i smrti. Od kada je virus otkriven 1996. godine, u Australiji su zabilježena samo tri slučaja zaraze kod ljudi, a svi su bili smrtonosni.

Lijek za ABLV ne postoji, a jedina zaštita je brza reakcija nakon ugriza. Ljekari upozoravaju da se šišmiši ne smiju dirati ni pokušavati hvatati jer se bilo koji šišmiš u Australiji može smatrati mogućim nosiocem virusa.

Ako dođe do ugriza ili ogrebotine, potrebno je odmah 15 minuta temeljito ispirati ranu sapunom i vodom, zatim nanijeti antiseptik s antivirusnim djelovanjem i što prije započeti liječenje imunoglobulinom protiv bjesnila i vakcinom, navode zdravstvene vlasti. Vrsta šišmiša odgovorna za posljednji smrtni slučaj nije utvrđena, ali je virus ranije potvrđen kod letećih lisica i malih šišmiša koji se hrane kukcima.