BiH

Murphy prozvao Čovića da koči proces oslobađanja BiH ovisnosti od ruskog gasa

Ambasador podsjeća kako već postoji zakon koji je usvojen o Južnoj interkonekciji...

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

Ambasador SAD-a Michael Murphy osvrnuo se ponovno na važnost projekta Južne interkonekcije za smanjenje energetske zavisnosti Bosne i Hercegovine od ruskog gasa, ukazujući na političke opstrukcije koje blokiraju njegovu realizaciju pa je tom ptilikom posebno oštro kritikovao lidera HDZ-a BiH Dragana Čovića, čije zahtjeve vidi kao glavnu prepreku na putu realizacije ovog ključnog energetskog projekta.

On je, u intervjuu za Oslobođenje, podsjetio kako je ključna uloga Južne interkonekcije u smanjenju ovisnosti o ruskom gasu, pa je tom prilikom uputio oštre kritike na račun predsjednika Hrvatske demokratske zajednice u BiH (HDZ BiH) Dragana Čovića.

Podsjetio je i na to da je državni sekretar Antony Blinken vrlo jasno rekao ministrima vanjskih poslova Hrvatske i BiH da vide taj projekat kao ključan za nacionalnu sigurnost SAD-a, BiH i Hrvatske:

“Ova zemlja 100 posto zavisi od ruskoga gasa i to izlaže zemlju ucjenama. Mi znamo i iz istorije da Rusija zloupotrebljava tu vrstu monopola i politički i ekonomski, a znamo i kakav je pokušaj bio prošlog ljeta. Taj se problem treba riješiti”, poručio je američki ambasador, a zatim je prozvao Dragana Čovića koji rješenju ovog problema stoji na putu.

“Gospodin Čović želi novog operatera za prenos kojeg on može ekonomski i politički kontrolirati za lične i profiterske interese. To je pogrešno, a i nemoguće je da kompanija postoji bez stručnjaka koji znaju raditi svoj posao”, naglasio je američki diplomata.

Naime, ambasador podsjeća kako već postoji zakon koji je usvojen o Južnoj interkonekciji u decembru 2021. i koji je dobio podršku HDZ-a, naglašavajući kako ovo zakonsko rješenje treba usvojiti u federalnom Parlamentu.

“Ali ne čini se da Vlada radi na tome. Ako nema liderstva u Vladi FBiH da se ovo uradi, onda federalni Parlament treba da preuzme vođstvo. Ovdje se radi o zaštiti interesa stanovnika Federacije od ruske ucjene i radi se o prilikama za ekonomski rast i razvoj koji će ovaj projekat donijeti”, pojasnio je Murphy.

Podsjetimo, za razliku od drugih evropskih zemalja koje su diverzificirale snabdijevanje energijom nakon početka ruske invazije na Ukrajinu, BiH je ostala u potpunosti zavisna od Moskve za svoj prirodni gas.

Prethodna upozorenja

James C. O’Brien, pomoćnik američkog državnog sekretara za evropska i evroazijska pitanja, rekao je prilikom prethodne posjete Sarajevu da BiH bez alternativnih zaliha sa Zapada rizikuje da zaostane u procesu i postane ranjiva na pritiske Moskve.

O tome je ranije ove godine pisao i američki New York Times. Naveli su tada i u ovom magazinu kako Rusija svoju kontrolu nad energijom često koristi kao oružje protiv Ukrajine u godinama koje su prethodile njenoj invaziji u punom obimu u februaru 2022. “i od tada je koristila da podriva evropsko jedinstvo nudeći pogodne energetske sporazume zemljama kao što su Mađarska i Srbija”.

Osim toga, prethodno je – kako je podsjetio i američki ambasador – državni tajnik Antony Blinken zatražio u pismu od šefova diplomacije Hrvatske i Bosne i Hercegovine Gordana Grlića Radmana i Elmedina Konakovića da izvrše pritisak na Čovića ‘kako bi ‘prestao s opstrukcijama’ plinskog povezivanje Hrvatske i BiH.

Gotovo godinu dana nakon što je Blinken uputio pismo tražeći konkretne akcije, zakon o Južnoj interkonekciji još čeka konačno usvajanje, a Čovićeva “igra na kartu odugovlačenja” i dalje stoji kao prepreka oslobađanju zemlje od ruske ovisnosti, ali i kao dugoročni sigurnosni rizik za BiH.