Sarajevo

Mještanka Dobrinje: Fekalna voda se izlijeva u podrumu zgrade u kojoj živim, mjesecima upozoravamo nadležne

Epidemija zarazne bolesti leptospiroze proglašena je na području Kantona Sarajevo, a nakon informacija o njenom prisustvu, čije žarište je, prema informacijama nadležnih, poteklo sa Dobrinje, redakciji N1 se javila mještanka tog sarajevskog naselja navodeći da su ona i ostali stanari zabrinuti zbog stanja u kojem se nalaze podrumske prostorije u zgradi u kojoj žive.

FOTO: N1
FOTO: N1

Kako nam je pojasnila mještanka čiji je identitet poznat redakciji N1, ona živi na adresi Trg Vilijama Šekspira 4 na Dobrinji, a obratila se medijima nakon što je više puta dobila samo šutnju od nadležnih.

“Obraćam vam se kao zabrinuta građanka i stanarka zgrade s ciljem da javno ukažem na ozbiljan problem koji već mjesecima ugrožava zdravlje stanara, a koji je, uprkos višestrukim prijavama nadležnim službama, ostao neriješen. U našoj stambenoj zgradi već duže vrijeme dolazi do izlijevanja kanalizacije u podrumskim prostorijama, što je, prema svemu sudeći, posljedica puknuća fekalnog kolektora i/ili začepljenja na jednoj od dionica. Otpadne vode se tada vraćaju kroz reviziona okna i izlijevaju u podrume, stvarajući nehigijenske i po zdravlje opasne uslove”, započela je.

FOTO: N1
FOTO: N1

Problem nikad nije u potpunosti riješen

Zatim je dodala da se ovaj problem javlja više puta godišnje.

“Stanari su u tim trenucima prinuđeni da angažuju firmu za ispumpavanje, nakon čega privremeno dolazi do smirivanja situacije. Međutim, uzrok nikada nije trajno otklonjen. Cijelo stubište zgrade je često zagađeno neugodnim mirisima, a pristup podrumskim prostorijama potpuno je onemogućen. Ono što ovu situaciju dodatno otežava jesu komplikovane i nejasne nadležnosti. Iako se zgrada nalazi u Federaciji Bosne i Hercegovine, vodu koristimo i plaćamo kroz Vodovod Istočno Sarajevo. S druge strane, za održavanje unutrašnjih instalacija, kako nam je rečeno, nadležan je Sarajevostan. U praksi to znači da se godinama dešava prebacivanje odgovornosti između institucija, dok građani ispaštaju”, istakla je ogorčena građanka.

Kazala nam je da je u više navrata lično, kao i uz podršku drugih stanara, slala prijave inspekciji, kontaktirala nadležne službe i upravitelja. A da je zaista potrebna hitna reakcija pokazuju i fotografije koje je poslala redakciji N1, a na kojima je vidljivo da je podrum poplavljen fekalnim vodama.

“No, umjesto konkretne reakcije i trajnog rješenja, suočeni smo s ignorisanjem i birokratskim izgovorima. Posebno zabrinjava činjenica da se posljednjih dana na Dobrinji i u okolini bilježe prvi slučajevi zaraze leptospirozom – bolesti koju prenose glodari i koja se širi upravo kroz kontaminiranu vodu. Mi, stanari, više ne želimo čekati da neko ozbiljno oboli da bi se stvari pokrenule. Na ovaj rizik upozoravamo mjesecima”, jasno je naglasila.

Pozvala je nadležne da se hitno uključe u rješavanje ovog problema.

“A medije da nam pomognu da naš glas dopre do javnosti i onih koji imaju moć i obavezu da zaštite zdravlje i dostojanstvo građana”, zaključila je mještanka Dobrinje koja nam je poslala i screenshotove mailova koje je upućivala nadležnima i detaljno opisala situaciju u kojoj se ona i ostali stanari nalaze, međutim, kako je već navedeno, adekvatno nisu odgovorili na molbu.