Život

Mještani Bistrice kod Prijedora svakodnevno prosvjeduju protiv najavljene eksploatacije lignita

Mještani Bistrice kod Prijedora ne odustaju od zaštite svoje životne sredine i svakodnevno prosvjeduju protiv najavljene eksploatacije lignita. Najavili su prosvjede i ispred Vlade Republike Srpske ako se ne zaustavi otvaranje rudnika i uništavanje okoliša.

FOTO: SCREENSHOT / BHRT
FOTO: SCREENSHOT / BHRT

Investitor tvrdi da će eksploatacija na toj lokaciji biti brzo završena i da neće izmijeniti prirodni ambijent, a Centar za životnu sredinu podnio je Okružnome sudu u Banjaluci dvije tužbe protiv odluka entitetske vlade kojima se odlučuje o koncesijama na području Grada Prijedora. Više od 250 mještana sela Bistrica protivi se radu rudnika. Svakodnevno se okupljaju na punktu gdje se nalazi sporni put. Tvrde da je investitor već počeo sa radovima bez dozvole i da će uništiti prirodu, izvore i život na selu.

“Nastavljeni su radovi. Iako je Gradska uprava po prvi put održala posebnu sjednicu, jedna jedina tema je bila rudarenje u Prijedoru i donesena je odluka da se obustave radovi dok se ne dostavi dokumentacija. Nakon dva dana premijer Visković je u Službenom glasniku objavio da je dodijeljena koncesija”, kazao je mještanin Bistrice Danijel Lazić.

“Utvrđeno je da se rade zemljeni radovi koji se ne mogu smatrati eksploatacijom i samim time rudarski inspektor nije imao osnovu za preduzimanje bilo kakvih represivnih mjera”, navela je Dušanka Nikolić, glasnogovornica Inspektorata Republike Srpske.

Mještani kažu da su zemlju prije nekoliko godina prodali tadašnjem vlasniku jer je planirao graditi etno selo. U međuvremenu je vlasnik iznajmio Drvoeksportu iz Teslića da ekploatiše lignit. U Drvoeksportu kažu da planiraju istražne radove i na Bukovoj kosi i eksploatacione u Bistrici kada dobiju potrebne dozvole.

“Sva mišljenja nadležnih organa su pozitivna i potpuno negiraju paušalne tvrdnje pojedinih ekologa o šteti za životnu sredinu. Riječ je o malim ležištima plitkog kopa uglja, koja ne prave takvu vrstu izmjena u prirodnom ambijentu. Ovaj projekat će biti plus i za lokalnu zajednicu i za mještane.“

Mještani kažu da od prašine, isparavanja sumpora neće biti moguć zivot u selu. Uputili su otvoreno pismo predsjedniku i premijeru Republike Srpske. Ukoliko ne zaustave radove, protestirat će ispred Vlade Republike Srpske.

“Ovdje ima 17 izvora. Imamo gore izvor gdje se snabdijeva ovaj zaseok. Staću pred bager ispred svih Bistričana. Zašto da mi uništiš selo?”, poručio je mještanin Bistrice Draško Mamić.

U Ministarstva energetike i rudarstva Republike Srpske kažu da su pribavili pozitivna mišljenja svih organa koji učestvuju u dodjeli koncesije i da nema smetnji za eksploataciju uglja na ovim područjima. Stručnjaci kažu da su neminovni negativni uticaji na okolinu.

“Svaka eksploatacija ima određene negativne manje ili veće uticaje na životnu sredinu, ali decidno, u konkretnom slučaju, bez adekvatno urađene ekološke studije, teško je predvidjeti. Čudi me da je pronađena ekonomska opravdanost sa 90.000 tona”, ističe Vladimir Malbašić, profesor Rudarskog fakulteta u Prijedoru.

Dok investitor tvrdi da je sve u skladu sa ekološkim propisima, mještani Bistrice su izričito protiv. Spremni su na radikalne mjere kako bi sačuvali svoje selo. Nadaju se da će u republičkim institucijama ipak preovladati glas razuma i da će zaustaviti eksploataciju.