Glavne teme ovogodišnjeg zasjedanja uključuju jačanje zdravstvenih sistema u kontekstu pripremanja za moguće zdravstvene krize i pandemije, povećanu potrebu za jačanje mentalnog zdravlja, digitalnu transformaciju zdravstva, nastavak jačanja imunizacije među ranjivim skupinama te odgovor zdravstvenog sistema na klimatske promjene.
Ministrica Bošnjak izjavila je da se Bosna i Hercegovina suočava s izazovima, ali i prilikama. Digitalizacija zdravstvenih usluga na svim razinama je među našim najvišim prioritetima, jer prepoznajemo da je tehnologija snažan alat za unaprjeđenje dostupnosti, kvalitete i učinkovitosti zdravstvene zaštite – istaknula je ministrica Bošnjak.
Posebno je naglasila kako će strategije koje se temelje na inovacijama i digitalnim rješenjima značajno doprinijeti kvalitetnijem pružanju zdravstvenih usluga i nadzoru nad zdravstvenim sustavom diljem zemlje te pravovremenim izvještavanjima međunarodnih zdravstvenih institucija.
Ministrica Bošnjak također je istaknula važnost izgradnje kapaciteta kako bi BiH bila spremna brzo i učinkovito odgovoriti na nove zdravstvene izazove.
U tom kontekstu, izrada strategije za hitne zdravstvene intervencije i pripremanje zdravstvenog sistema za buduće krize ključan je korak prema sigurnijoj budućnosti.
Bosna i Hercegovina aktivno radi na reformama u okviru procesa pristupanja Evropskoj uniji, pri čemu Svjetska zdravstvena organizacija i partneri pružaju značajnu tehničku potporu, osobito u redizajniranju primarne i bolničke zdravstvene zaštite. Finansijska podrška Evropske unije i Svjetske banke omogućava nastavak ovih reformi.
Ministrica Bošnjak izrazila je zahvalnost SZO-u na trajnoj podršci i saradnji te naglasila kako će zajednički napori pomoći u stvaranju zdravije i otpornije budućnosti za sve.
Ovogodišnja 74. sjednica Regionalnog komiteta Svjetske zdravstvene organizacije za Europu (RC74) okuplja ključne predstavnike iz 53 države članice u Kopenhagenu kako bi razmotrili strateška zdravstvena pitanja i dogovorili nove inicijative za regiju.
Glavne teme uključuju jačanje sistema zdravstvene otpornosti i održivosti, pripremu za zdravstvene krize kroz strategiju pod nazivom Preparedness 2.0, i plan za akciju regionalnih medicinskih timova do 2030. godine, čime će se unaprijediti kapaciteti za brzu reakciju u kriznim situacijama.
Također, razmatraju se inovativni pristupi zdravstvu i financijske strategije za održivi razvoj zdravstvenih sistema diljem Evrope, usredotočujući se na zajedničke izazove kao što su povećanje kroničnih bolesti i zdravstvene nejednakosti, saopćeno je iz Ministarstva civilnih poslova BiH.