S obzirom na to da su odluke Ustavnog suda konačne i obavezujuće, ovo rješenje će biti dostavljeno Tužilaštvu Bosne i Hercegovine. Neizvršenje odluka Ustavnog suda može sobom povlačiti krivičnu odgovornost odgovornih osoba.
Radi se o neizvršenju odluke o privremenoj mjeri kojom je odmah van snage stavljen Zakon o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću RS-a kojeg je usvojila NSRS i stupio je na snagu 6. marta.
Istom odlukom je Ustavni sud zabranio poduzimanje bilo kakvih mjera zasnovanih na osporenom Zakonu o VSTV-u RS-a, a pravilnik o postupku kandidiranja i izbora prvih članova VSTV-a je ništavan bez obzira na njegovo formalno objavljivanje u Službenom glasniku RS-a. Ustavni sud ponavlja da je odluka na snazi i obavezuje sva tijela javne vlasti. Zakon o VSTV-u RS-a ostaje privremeno van pravne snage sve dok Ustavni sud ne donese meritornu odluku o zahtjevu podnosioca u ovom predmetu – dodaju iz Ustavnog suda.
Ističu i da Bukejlović tokom trajanja privremene mjere nije imao ovlaštenje niti nadležnost za donošenje pravilnika, kao ni bilo kojeg drugog akta, niti je imao ovlaštenje ili nadležnost da preduzima bilo kakve druge mjere na osnovu odredbi Zakona o VSTV-u RS-a.
Štaviše, dodaju, bio je obavezan obustaviti sve radnje na osnovu zakona koji je stavljen van snage. Donošenjem i objavljivanjem pravilnika usprkos važećoj odluci Ustavnog suda dovedena je u pitanje pravna sigurnost jer su istovremeno postojala dva suprotstavljena pravna stanja: jedno zabranjeno odlukom Ustavnog suda kao najviše sudske instance u državi Bosni i Hercegovini, a drugo proizvedeno radnjama organa entiteta RS, odnosno ministra pravde RS-a, koje predstavlja kršenje člana VI/5. Ustava Bosne i Hercegovine. Donošenjem odluke o privremenoj mjeri nastojalo se spriječiti nastupanje upravo takvog stanja – naglašeno je danas iz Ustavnog suda BiH, piše Faktor.
Konačno, Ustavni sud napominje da, prema važećim zakonima u Bosni i Hercegovini, postupanje suprotno članu VI/5. Ustava Bosne i Hercegovine koje se odražava kroz , što dodatno potvrđuje obaveznost primjene odluka Ustavnog suda.
U tom smislu, Ustavni sud podsjeća i na to da je stavom (1) člana 239. Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine propisano: „Službena osoba u instituciji Bosne i Hercegovine, Federacije Bosne i Hercegovine, Republike Srpske, Brčko distrikta Bosne i Hercegovine, ili u kantonu, gradu ili općini ili lokalnoj zajednici ili bilo kojem organu lokalne uprave i samouprave, ili odgovorna osoba koja ne primijeni, ne provede, ne izvrši ili na drugi način ne poštuje konačnu i obavezujuću odluku Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, uključujući i odluku o privremenoj mjeri, konačnu i izvršnu odluku ili privremenu mjeru Suda Bosne i Hercegovine, Doma za ljudska prava Bosne i Hercegovine ili Evropskog suda za ljudska prava, ili koja spriječi odnosno na drugi način omete primjenu, provođenje ili izvršenje takve odluke, kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.“